Imaš li vrat poput rezanaca, odsjecan si glavu u trijasu, potvrđuju fosili

Otkriveni napadi na duguljaste vratove drevnih morskih gmazova

Nedavne studije paleontologa pružile su fascinantne uvide o napadima na duguljaste vratove drevnih morskih gmazova, potkrepljujući dugogodišnje sumnje u znanstvenoj zajednici. Ovi morski reptili, poput Tanystropheusa, imaju vratove duge i do tri metra, a istraživanje sugerira da su ti izduženi dijelovi tijela mogli predstavljati osjetljive točke za napad predatora.

Tanystropheus: Prije 200 milijuna godina

U doba kada su dinosaurusi vladali Zemljom, duguljasti vratovi bili su pravi hit. Na kopnu su se isticali sauropodi, dok su u oceanima njihovi vratovi postajali još duži, barem u odnosu na tijelo. Tanystropheus, morski gmaz koji je živio prije više od 200 milijuna godina, bio je poznat po svom dugom vratu, koji je razvijen kako bi lovio lignje i školjkaše s morskog dna.

  • Tanystropheus je bio predator, ali očigledno nije bio vrhunski grabežljivac.
  • Fossili Tanystropheusa su otkriveni u Europi, Aziji i Sjevernoj Americi, a četiri vrste su identificirane tokom srednjeg trijasa.
  • Njihovi vratovi omogućavali su im efikasno lovljenje plijena, ali su ujedno predstavljali i potencijalnu slabost.

Istraživanje i otkrića

U novoj studiji, Dr. Stephan Spiekman i Dr. Eudald Mujal iz Staatliches Museum für Naturkunde Stuttgart analizirali su dva fosila Tanystropheusa različitih veličina. Oboje su imali prekinute vratove u srednjem dijelu, a tijela ovih životinja nikada nisu pronađena. Prethodna istraživanja nisu davao nikakve naznake o napadima na dugovrati morski gmazova, a ovo otkriće pruža jasne dokaze o napadu predatora.

Specijalist za stara ugrizna oštećenja, Dr. Mujal, primijetio je specifične kutove napada, što ukazuje na to da su životinje možda bile napadnute s leđa ili odozgo. Neki dijelovi tijela su bili prekriveni blatom, pružajući zaštitu od napadača dok su bili u procesu raspadanja.

Prednost dugih vratova

Spiekman ističe da su duguljasti vratovi očito bili slaba točka, ali su i dalje imali svoje prednosti. “Istorijski podaci pokazuju da su duguljasti vratovi omogućili žrtvama efikasan lov čak i ako su bili ranjivi,” kaže Spiekman. Stoga su se ovi morski reptili, unatoč riziku, uspješno razvijali i prilagođavali svojoj okolini.

Završna misao

Ova nova istraživanja otkrivaju složene aspekte evolucije dugovratih morskih gmazova. Dok su duguljasti vratovi mogli predstavljati ranjivost, njihova prednost u lovu nije mogla biti zanemarena. Ovo otkriće pruža bolje razumijevanje odnosa između grabežljivaca i njihovih plijena, kao i izazove s kojima su se mnogi morski gmazovi suočavali tokom evolucije. Tanystropheus ostaje ključan za razumijevanje dinamičkih ekosistema koji su postojali prije više od 200 milijuna godina.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Koja je najjača životinja na svijetu?

Next Post

Nintendo skače na AI slike Maria dijeljene na X

Related Posts