Zašto su arheolozi previše uplašeni da otvore grob prvog cara Kine

Pronađeno blago: Tajne grobnice cara Qin Shi Huanga

Godine 1974. farmeri su u neprimjetnom polju u pokrajini Shaanxi u Kini naišli na jedno od najvažnijih arheoloških otkrića svih vremena. Dok su kopali, otkrili su fragmente ljudske figure od gline, što je bio samo početak nevjerojatnog otkrića. Arheološka iskopavanja pokazala su da se ispod tog polja nalazi niz jama ispunjenih tisućama životnih terrakota figura vojnika i ratnih konja, uz ostale likove akrobata, uglednih dužnosnika i životinja.

Tajna Terrakota vojske

Misija ove veličanstvene Terrakota vojske bila je čuvati obližnji mauzolej cara Qin Shi Huanga, prvog cara dinastije Qin, koji je vladao od 221. do 210. godine prije Krista. Iako su veći dijelovi nekropole oko mauzoleja istraženi, carova grobnica nikada nije otvorena, iako je okružena golemim intrigama. Oči nisu zagledane unutra više od 2,000 godina, otkako je moćni car bio zatvoren unutar.

Izazovi arheološkog istraživanja

Jedan od glavnih razloga za oprez je strah arheologa da bi iskopavanje moglo oštetiti grobnicu, čime bi se izgubile vitalne povijesne informacije. Trenutno, samo bi invazivne arheološke tehnike mogle omogućiti ulazak u grobnicu, uz visok rizik od nepopravljivih oštećenja. Jasan primjer toga je iskopavanje drevnog grada Troje 1870-ih godina od strane Heinricha Schliemanna, koje je gotovo uništilo sve tragove tog grada koji je pokušavao otkriti.

Nove tehnologije za istraživanje

Arheolozi su svjesni važnosti strpljenja i ne žele ponavljati iste greške. Mnoge znanstvenike zanimaju neinvazivne tehnike za istraživanje unutrašnjosti grobnice. Jedna od ideja uključuje upotrebu muona, subatomskih čestica koje nastaju sudarom kozmičkih zraka s atomima u Zemljinoj atmosferi. Ove čestice mogle bi provjeriti strukturu poput naprednog rendgenskog pregleda. Međutim, većina ovih prijedloga polako se razvija.

Opasnosti otvaranja grobnice

Otvaranje grobnice nosi mnoštvo opasnosti. U svom izvještaju, drevni kineski povjesničar Sima Qian opisuje kako je grobnica opremljena zamkama namijenjenim za ubijanje bilo kojeg provale. “Izgrađene su palače i slikoviti tornjevi za stotinu dužnosnika, a grobnica je bila ispunjena rijetkim artefaktima i divnim blagom,” piše on. Prema njegovim riječima, majstori su bili zaduženi za izradu samostrela i strijela spremnih za ispaljivanje na svakoga tko uđe u grobnicu.

Potencijalne prijetnje

Čak i ako mehanizmi iz prošlosti ne uspiju, izvještaji sugeriraju da bi toksična živa mogla preplaviti one koji bi je pokušali otvoriti. Iako to može zvučati kao prazna prijetnja, znanstvene studije su pokazale znatno višu koncentraciju žive u području grobnice nego što bi se očekivalo. “Visoko isparljiva živa može izlaziti kroz pukotine koje su se razvile tijekom vremena, a naša istraga podržava drevne kronike o grobnici za koju se vjeruje da nikada nije bila otvorena,” zaključuju autori jednog istraživanja iz 2020. godine.

Zaključak: Tajne koje još čekaju otkriće

Za sada, grobnica cara Qin Shi Huanga ostaje zapečaćena i nevidljiva, ali ne zaboravljena. Kada dođe pravi trenutak, znanstveni napredak mogao bi konačno otkriti tajne koje su mirno ležale ovdje više od 2,200 godina. Ova mistična priča o prošlosti ne prestaje fascinirati znanstvenike i posjetitelje, ostavljajući beskrajna pitanja koja čekaju odgovore.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Meta Quest 3S: cijena, datum izlaska i sve što znamo o VR slušalici

Next Post

Fitbit redizajnira svoje stranice za upravljanje stresom kao dio većeg redizajna

Related Posts