Morning Glory Pool: Priča o Ljepoti i Održivosti u Yellowstoneu
Morning Glory Pool, jedan od najpoznatijih geotermalnih bazena u Yellowstone nacionalnom parku, impresionira posjetitelje svojom očaravajućom paletom boja. Unutar bazena, bogate plave i zelene nijanse lagano prelaze u toplije tonove žute i crveno-narančaste na njegovim rubovima. Iako izgleda zanosno, njegova šarena pojava je rezultat ljudske aktivnosti koja je dovela do kontaminacije.
Povijest i promjena boje
Ovaj geotermalni bazen dobio je ime u 1880-im godinama prema purpurnoj plavoj cvijetu, zahvaljujući svojoj safirnoj boji. Povijesni zapisi i stare fotografije iz 19. stoljeća svjedoče da je nekada bio gotovo potpuno plav i relativno čist. Međutim, do druge polovice 20. stoljeća, Morning Glory Pool pretrpio je značajne promjene boje, s pojavom narančastih, žutih i zelenih tonova.
Prema izvještaju US Geological Survey (USGS), promjena boja posljedica je otpada koji su posjetitelji bacali u bazen, uključujući novčiće i kamenje. Debljina otpada koja se taložila na dnu bazena osujetila je dotok tople vode, što je rezultiralo smanjenjem temperature. Smanjenje temperature uznemirilo je delikatnu ravnotežu ekosustava bazena, omogućujući raznim mikrobima da napreduju i formiraju slojeve različitih boja i tekstura.
Mikroskopski život i multikromatski bazeni
Istraživanje provedeno 2015. godine analiziralo je vezu između boja termalnih bazena u Yellowstoneu i njihovih mikroskopskih stanovnika. Objašnjeno je kako različiti mikrobni slojevi reflektiraju svjetlost na različite načine, stvarajući različite boje na površini. Mnogi hot springs u Yellowstoneu imaju multikolornu pojavu, no to je prvenstveno posljedica hladnijih rubova bazena koji omogućuju veći rast mikroba u usporedbi s višim temperaturama u središtu.
Povijesne akcije čišćenja
Morning Glory Pool se izdvaja zbog svoje dramatične promjene boje unutar nekoliko desetljeća. U 1970-im godinama, čuvari parka postali su svjesni ozbiljnosti problema i odlučili su poduzeti akciju čišćenja. Djelomično su ispumpali vodu iz bazena i uklonili što više ostataka, otkrivajući bogatstvo novčića koji su očito bačeni kao “srećonoše”. Čišćenja su se organizirala redovito tijekom sljedećih desetljeća, sve do 1991. godine, kada je postalo jasno da se izvorna plava boja ne vraća.
“Pronašli smo tone, vjerojatno tisuće novčića. Glavna parkovna cesta prolazila je pored Morning Glory, pa je to objašnjavalo mnoge metalne dijelove koji su izgledali kao dijelovi automobila bačeni u dno bazena,” rekao je Jeff Henry, bivši čuvar Yellowstonea, koji je sudjelovao u akciji čišćenja 1991. godine. “Također smo našli mnogo kamenja koje nije pripadalo tom mjestu, pa čak i kape koje su vjerojatno otpale s glava posjetitelja u bazen. I, mudro, nisu pokušavali da ih povuku,” objasnio je Henry.
Održavanje ekosustava
USGS sumnja da će se čista plava boja ikada vratiti, naglašavajući da samo “vrijeme može pokazati”. Iako se nada da će javnost biti svjesnija opasnosti od bacanja otpada u prirodnim prostorima, ostaci koje ostavljaju posjetitelji i dalje izazivaju probleme za Nacionalnu parkovnu službu. Prije nekoliko tjedana, Carlsbad Caverns Nacionalni park u Novom Meksiku izdavao je upozorenje nakon što je posjetitelj ostavio vrećicu Cheetos-a duboko unutar špilje. Ova vrećica, ostavljena u vlažnom okruženju, postala je savršeno mjesto za razvoj mikrobnog života i gljiva, stvarajući mini val uzburkanja u mikroekosustavu špilje.
Zaključak
Ova priča o Morning Glory Pool služi kao važna lekcija o očuvanju prirode. Naša odgovornost je da čuvamo ljepotu prirodnih čuda, jer samo zajedno možemo osigurati da ova čarobna mjesta ostanu za buduće generacije.