Predloženi zakon o zabrani električnih vozila iz Kine u SAD-u od 2027. godine
Ukoliko se usvoji novi prijedlog zakona, električna vozila proizvedena u Kini mogla bi biti zabranjena u Sjedinjenim Američkim Državama počevši od 2027. godine. Američki Ured za industriju i sigurnost (BIS) objavio je Obavijest o predloženim pravilima koja bi zabranila uvoz i prodaju vozila i komponenti proizvedenih od strane proizvođača koji imaju “dovoljnu povezanost” s Narodnom Republikom Kinom ili Rusijom.
Kontekst prijedloga zakona
Predloženo pravilo posebno se fokusira na određene elemente hardvera i softvera električnih vozila (EV) i potencijalnu zloćudnu upotrebu informacija i podataka koji su im potrebni. Vozila s povezivim sustavima (VCS) omogućuju automobilima vanjsku komunikaciju putem Bluetootha, mobilnih mreža, satelita ili Wi-Fi modula, dok sustav automatiziranog vožnje (ADS) omogućava automobilu rad bez vozača. Ova zabrana obuhvatila bi sve dijelove koji se uvoze za uporabu u američkim vozilima, kao i one ugrađene u vozila iz Kine i Rusije.
Izuzeci i sigurnosni razlozi
- Izuzetak bi se odnosio samo na vozila povezana s poljoprivredom ili rudarenjem.
- Pristojan službenik administracije predsjednika Bidena ističe da kineski i ruski proizvođači automobila trenutno nemaju značajnu ulogu na američkom tržištu automobila.
- Međutim, smatraju da je to potrebna preventivna mjera s obzirom na složenost današnjih električnih automobila.
Otvorena pitanja i tržišni efekti
Bjela kuća je izjavila kako “ove tehnologije uključuju računalne sustave koji kontroliraju kretanje vozila, prikupljaju osjetljive podatke vozača i putnika, kao i kamere i senzore koji omogućuju automatizirane sustave vožnje.” Nacionalni sigurnosni savjetnik Jake Sullivan ističe da dok povezani automobili daju mnoge prednosti, rizici vezani uz sigurnost podataka i kiber sigurnost jasno su prisutni.
Ovo mjesec je SAD povećao carine na kineske uvoze električnih vozila na 100%. Predloženi zakon dolazi u trenutku kada su kineski automobilistički izvozi značajno porasli, sa više od 30% rasta u prva šest mjeseci 2024., prema Associated Pressu. Ako prijedlog bude usvojen bez promjena, nove mjere o softveru stupit će na snagu za vozila modelne godine 2027., dok će odredbe o hardveru započeti od modelne godine 2030.
Zaključak: Zaštita ili ekonomski interes?
Ova nova pravila mogu se shvatiti kao način zaštite američke proizvodnje električnih vozila, kao i zaštite privatnosti i sigurnosti američkih građana. Iako visoke carine čine kineska vozila manje konkurentnim na američkom tržištu, prosječna cijena električnog vozila u Kini je oko 18,000 USD povoljnija nego u SAD-u. Lei Xing, bivši glavni urednik China Auto Review, ističe da bi predložena zabrana povezanih vozila bila “smrtnu kaznu za Kineske EV kompanije.” Dok postoje opravdani razlozi za zabranu, postoji zabrinutost da bi ova regulacija mogla značajno promijeniti cijene EV-a u SAD-u.
Na kraju, dok se građani štite od “zemalja od značaja,” moglo bi se dogoditi da propuste neka od najpovoljnijih električnih vozila na svijetu.