3D-tiskane staklene cigle mogu se koristiti i ponovo koristiti poput divjeg LEGO-a za stvarne zgrade

Revolucija u Održivoj Gradnji: 3D Tiskane Osvježavajuće Cigle od Stakla

U najnovijem koraku prema održivijoj gradnji, inženjeri na MIT-u predstavili su inovativan način proizvodnje 3D-tiskanih, ponovo upotrebljivih cigli. Međutim, materijal koji su odabrali mogao bi vas iznenaditi – riječ je o staklu! Ove inovativne cigle ne samo da su sposobne kao betonske, nego nude i bolje ekološke karakteristike.

Inovacija koja Mijenja Percepciju Stakla

“Staklo kao konstruktivni materijal zapravo pomalo zbunjuje ljude”, izjavio je istraživač Michael Stern. On je osnivač i direktor Evenlinea, MIT-ove tvrtke koja je razvila tehnologiju prilagođenog 3D tiskanja korištenu za proizvodnju ovih cigli. Kada pomislimo na staklo, često ga povezujemo s pojmovima poput “krhak” i “lomljiv” – što nisu idealne osobine za građevinske materijale. No, tiskanje svake cigle u više slojeva rezultira otporom na slične pritiske kao što je to slučaj s betonskim blokovima.

Jedinstveni Dizajn i Funkcionalnost

Cigre su oblikovane poput figure osam, omogućavajući međusobno ispreplitanje poput LEGO kockica, ali uz mogućnost izgradnje zakrivljenih oblika. “Materijal mi je bio fascinantan”, rekao je Stern, prisjećajući se svog prvog susreta s tehnikom oblikovanja stakla kao student. “Počeo sam razmišljati o tome kako bi tiskanje stakla moglo pronaći primjenu i raditi zanimljive stvari, a gradnja je jedan od mogućih puteva.”

Održivost i Reciklaža Stakla

Kaitlyn Becker, asistentica profesora na MIT-u i Sternova bivša kolegica, ističe kako je “staklo visoko reciklabilan materijal.” U stvari, skoro beskonačno! Stern i Becker su se udružili s kolegama kako bi istražili mogućnost proizvodnje staklenih cigli koje su jednako čvrste i slagane kao betonske. Sustav koristi staklene boce – tako da je recikliranje uključeno u proces – koje se drobe i tope za 3D pisač koji ih polaže sloj po sloj.

Cirkularna Gradnja i Buduće Mogućnosti

Najjači prototipovi cigli izgrađeni su većinom od stakla, s dodatnom međusobnom funkcijom koja koristi čepove, slično onim bolnim izbojinama na LEGO ciglama. Ovi međusobni elementi trenutno su izrađeni od drugog materijala, ali cigle se mogu preoblikovati ili ponovo topiti i koristiti opet. Ovaj pristup predstavlja primjere cirkularne gradnje, koja nastoji minimalizirati potrebu za novim građevinskim materijalima kako bi smanjila emisije stakleničkih plinova u građevinskoj industriji.

Tim je izgradio zakrivljeni zid kako bi pokazao potencijal svoje inovacije i sada cilja još više. “Razmišljamo o prelaznim stepenicama do zgrada, prvo započinjući s nečim poput paviljona – privremenom strukturom s kojom ljudi mogu komunicirati, a koju bi se moglo prilagoditi u drugi dizajn”, rekao je Stern. “Možete zamisliti da ove kocke prolaze kroz mnogo života.”

Zaključak

Ova istraživanja predstavljaju priliku da pomaknemo granice u arhitekturi. Sa staklenim ciglama, MIT-ov tim pokazuje kako inovacije i održivost idu ruku pod ruku, oblikujući budućnost građevinske industrije na način koji je ekološki prihvatljiv i funkcionalan.

Za više informacija o ovom istraživanju, proučite članak objavljen u časopisu Glass Structures & Engineering.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nova vrsta patuljaste boe s ostacima zdjelice pronađena u ekvadorskoj Amazoni

Next Post

Jedenje ove halucinogene ribe može vas natjerati da halucinirate danima

Related Posts