JWST bilježi zapanjujuće spajanje galaksija koje izgleda kao da nas promatraju

Otkrivanje Galaksije Arp 107: Zapanjujuće Otkriće s JWST

U svemiru, događaji koji su se odvijali prije nekoliko stotina milijuna godina često oblikuju ono što danas vidimo. U ovom slučaju, mala eliptična galaksija sudarila se s većom spiralnom galaksijom, čime je nastao fascinantan sustav poznat kao Arp 107. Ovaj susret nije samo promijenio strukturu galaksija, već je otvorio vrata novim saznanjima o našoj svemirskoj okolini.

Tajna Sukoba Galaksija

Tijekom sudara, spiralna galaksija doživjela je značajne promjene. Dok su neka njezina kraka ostala gotovo netaknuta, drugi su se pretvorili u prividne “pipke” koji se sada protežu oko galaksije. Međutim, najnovija zapažanja pomoću James Webb svemirskog teleskopa (JWST) otkrila su mnogo više od samih pipaka.

Fotografije koje je uhvatio JWST-ov MIRI (Srednjekratkovni instrument) i NIRCam (Kamera bliskog infracrvenog spektra) prikazuju bijeli most zvijezda i plina koji se proteže od spiralne galaksije do njenog pratitelja.

Struktura Eliptične Galaksije

Eliptične galaksije općenito sadrže manje plina i prašine, a zbog načina na koji se zvijezde okupljaju oko središta, razaranja uslijed sudara nisu tako očita. Međutim, u slučaju Arp 107, situacija je drugačija. Komponente eliptične galaksije su daleko od kompaktnih; zvijezde i plin nisu više skupljeni u mali okvir, već su razasuti s neurednim rasporedom. JWST-ova kamera bliskog infracrvenog spektra ističe povezanost između dvije galaksije, osjetljiva na emisiju zvijezda i plina koji se proteže između njih.

Rađanje Novih Zvijezda

Osim toga, JWST je koristio svoj srednjekratkovni instrument kako bi otkrio gdje se rađaju nove zvijezde – u suštini, svuda unutar spiralne galaksije. Trenutni i nekadašnji spiralni kraci svijetle novim zvijezdama. Dok je sudar između galaksija bio dramatičan, također je bio i revitalizirajući za spiralnu galaksiju.

Njena supermasivna crna rupa, koja nije toliko aktivna kao kvazar, ali je ipak značajna, dobiva dotok plina te pruža izvanredan prostor za proučavanje aktivnih crnih rupa.

Budnost Budućnosti

Da se sudar događao u drugačijem obliku, Arp 107 bi mogao završiti poput Galaksije Kotura. No, spiralna galaksija je ostala relativno neozlijeđena. Ovo je, naravno, samo prvi dio fuzije; eliptična galaksija će se vratiti kako bi završila proces i spojila se sa spiralnom galaksijom za nekoliko stotina milijuna godina.

NASA je već ranije proučavala ovu galaksiju putem infracrvene tehnologije koristeći Spitzerov teleskop 2005. godine, no nove slike jasno pokazuju snagu JWST-a. Razina detalja koju nudi je nevjerojatna.

Zaključak

Galaksija Arp 107, smještena 465 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje u sazviježđu Leo Minor, izvor je fascinantnih saznanja o evoluciji galaksija. Sa svakim novim otkrićem koje donosi JWST, otvaraju se vrata dubljeg razumijevanja svemira, a Arp 107 nam pruža jedinstven uvid u kompleksnost galaktičkih sudara i stvaranje novih zvijezda. Ova istraživanja ne samo da nadopunjuju naše znanje o svemiru, već i potiču znanstvenike da nastave istraživanja o aktivnim crnim rupama i njihovoj ulozi u evoluciji galaksija.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Pogledajte kako ubilačka kitova baca morsku pticu u zrak kao lekciju za svoje tele

Next Post

Microsoft upozorava američko zdravstvo na prijetnju aktera koji koristi novi ransomware

Related Posts