Neobična ideja: Snažne posljedice odlaganja guma u more
U 1970-im godinama, možda je izgledalo kao odlična zamisao pomiješati problem odlaganja starih guma s potrebom za stvoranjem novih staništa za ribu. No, plan koji je osmislila Broward Artificial Reef Inc. (BARINC) 1972. godine ubrzo se pretvorio u veliku katastrofu. Umjesto da stvori blagodati za morski život, ovaj projekt doveo je do značajnog uništenja ekosustava.
Ideja koja je krenula po zlu
Koncept je bio jednostavan: utopiti oko dva milijuna starih automobilskih guma na morskom dnu kako bi privukli ribu i druge morske organizme. Ova ambiciozna inicijativa privukla je veliku pozornost i oduševljenje. Više od 100 privatnih brodova, zajedno s brodom američke mornarice USS Thrush, pridružilo se odlaganju guma. Goodyear Tire & Rubber Co. odlučio je podržati projekt donacijom guma i opreme za vezivanje guma, dok su neke gume potekle iz odlagališta.
Njihova entuzijastična izjava naglašavala je da će gume “pružiti utočište ribama i drugim vodenim vrstama” i pohvalila “izvrsne osobine otpadnih guma kao materijala za grebene”. Međutim, unatoč plemenitim namjerama, projekt se brzo pokazao kao katastrofa.
Neuspjeh i posljedice
Ray McAllister, profesor inženjerstva oceana na Florida Atlantic University, kasnije je priznao: “Stvarno dobra ideja bila je pružiti stanište morskim bićima kako bismo udvostručili ili utrostručili morski život u tom području. Ali to jednostavno nije funkcioniralo. Gledajući unatrag, shvaćam da je to bila loša ideja.”
Usprkos tome što je potapanje umjetnih materijala radi izgradnje grebena već viđeno kroz potapanje brodoloma, gume su se pokazale kao problem zbog svoje lakoće i sklonosti da se rasprše. Samo nekoliko vrsta spužvi uspjelo se naseliti na gumama. Štoviše, morski su ih struje lako otpustile, a odvojene gume su uništavale prirodne koralje i blokirale rast grebena.
“Hm, zapravo se radi o stroju za uništavanje koralja,” rekao je William Nuckols, koordinator akcije čišćenja 2007. godine.
Borba za čišćenje
Nakon što je postalo jasno da je projekt propao, volonteri i razne organizacije pokušali su ponovno prikupiti gume, no opseg posla bio je zastrašujući. Čak se i američka vojska uključila u akciju čišćenja, uklonivši 72,000 guma prije nego što je Industrijska ronilačka korporacija angažirana da podigne još. Iako su stotine tisuća guma uklonjene, mnoge tisuće i dalje ostaju na morskom dnu.
Zaključak
Ova neobična priča o odlaganju guma u more služi kao upozorenje o nepromišljenim ekološkim inicijativama. Unatoč dobrim namjerama, rezultati su pokazali kako ponekad, čak i najbolje namjere mogu dovesti do nepredviđenih i ozbiljnih posljedica za naš okoliš. Stoga je ključno razmotriti dugoročne efekte svakog ekološkog projekta prije nego se krene u njegovu provedbu.