Superračunalo od 200 milijuna dolara bit će ukinuto unutar nekoliko tjedana — ORNL-ov Summit mogao bi biti povoljna kupovina za nekoga s vrlo dubokim džepovima, velikim ambicijama (i nekretninom za smještaj svega toga)

ORNL najavljuje umirovljenje Summit superračunala

Oak Ridge National Laboratory (ORNL) u Tennesseeju objavio je putem X/Twittera planove o umirovljenju svog Summit superračunala u studenom 2024. godine. Nakon što je pružio usluge tijekom šest godina i sudjelovao u više od 200 milijuna sati istraživanja, dekomisija Summit-a označava kraj puta za ono što je, 2018. godine, bilo najmoćnije superračunalo na svijetu.

U infrastrukturi Superračunala Summit

Summit se ponosio impresivnom infrastrukturom koja uključuje:

  • 9.216 IBM Power 9 procesora
  • 27.648 Nvidia Volta GPU-a

S vrhunskom izvedbom od 148.6 petaflopsa, Summit je od tada nadmašen novijom tehnologijom i sada se nalazi na devetom mjestu globalnog poretka. Njegov nasljednik, Frontier, već je preuzeo titulu prvog exascale superračunala na svijetu, snažno nadmašujući Summitovu računalnu snagu. Iako je trenutno rangiran kao broj jedan na svijetu, Frontier se suočava s jakom konkurencijom od nekoliko suparnika, uključujući Oracle i xAI Elon Musk-a.

Posljednji dani Summita

Zadnji dan 2024. OLCF korisničkog sastanka okupio je sudionike koji su se pridružili potpisivanju komada @ORNL-ovog Summit #superračunala. Nakon gotovo 6 godina rada i više od 200 milijuna sata pruženih istraživačima širom svijeta, Summit će biti deaktiviran u studenom.

Izvorno planirano za umirovljenje ranije 2024. godine, Summitova operativna epoha produžena je kako bi podržala dodatne znanstvene inicijative. Tijekom svoje posljednje godine, igrao je ključnu ulogu u više od 100 istraživačkih projekata, uključujući doprinos Nacionalnoj AI istraživačkoj resursnoj inicijativi.

Mogućnost prodaje Summita

ORNL još nije potvrdio hoće li razmotriti prodaju Summita, ali za one s financijskim resursima, stjecanje ovog superračunala mogla bi biti privlačna prilika. Postoji presedan za prodaju takvih sustava. Superračunalo Cheyenne, koje je ranije bilo smješteno u NCAR-Wyoming Supercomputing Center (NWSC) u Cheyenneu, Wyoming, rangirano je kao 20. najmoćnije računalo na svijetu 2016. godine. Prodano je putem U.S. General Services Administration (GSA) u svibnju 2024. godine.

Unatoč problemima s održavanjem i značajnim troškovima poslovanja – tisućama dolara dnevno – Cheyenne je privukao 27 ponuđača i konačno prodan za 480.085 dolara, plus troškovi demontaže i preseljenja. Ipak, Summit bi vjerojatno imao mnogo višu cijenu.

Promjena u superračunalskom pejzažu

Pejzaž superračunala se drastično promijenio od trenutka debija Summita, osobito s porastom AI-pokretanih podatkovnih centara. Ova promjena povećava potražnju za energijom, pri čemu se očekuje da će potrošnja električne energije u podatkovnim centrima doseći 6.8% ukupne potrošnje električne energije u SAD-u do 2030. godine, s aktualnih 4%.

Frontier je najbrže i najenergetski najučinkovitije superračunalo na svijetu, ali ORNL vjeruje da može postići još bolje rezultate. Gledajući unaprijed, Oak Ridge Leadership Computing Facility (OLCF) već planira nasljednika Frontiera, nazvanog Discovery, koji bi trebao započeti s radom do 2028. godine.

Zaključak

ORNL-ova odluka o umirovljenju Summita simbolizira završetak ere najmoćnijih superračunala, dok se industrija nastavlja razvijati s novim tehnologijama. Uz Frontier i nadolazeći Discovery, čini se da ćemo svjedočiti još uzbudljivijim dostignućima u svijetu superračunalstva.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Temu negira provala podataka – ali haker tvrdi da je procurila baza podataka od 87 miliona zapisa

Next Post

Što se događa s Torinskim plaštem?

Related Posts