Nova vrsta parazitskih osa prva je poznata koja polaže jaja u odrasle muhe

Novi Otkriće: Parazitska Osica koja Napada Odrasle Voćne Muhe

Nedavno istraživanje obelodanilo je fascinantno otkriće – nova vrsta osice koja parazitiraju odrasle voćne muhe, prvi put ikad dokumentirana. Ova vrsta parazitskih osica ima zapanjujuće životne cikluse, često obeležene mračnim aspektima, s obzirom na to da koriste tijela drugih insekata kao sigurnu kuću za svoja jaja, katkad ih jedući ili unakazivajući dok se izležu. Obično, ove osice preferiraju napadati nezrele faze domaćina, jer su one ranjivije, dok je korištenje odraslih muha kao domaćina mnogo rjeđe i nikad prije nije primijećeno kod odraslih voćnih muha roda Drosophila.

Otkrivanje nove vrste

Logan Moore, vodeći autor studije sa Sveučilišta Mississippi State, izjavio je: “Mislim da je možda jedan od razloga zašto je ova vrsta ostala neotkrivena toliko dugo taj što je nitko nije očekivao.” Prepoznato je da niko ne zna za parazitsku osicu koja bi mogla napasti odraslu fazu muha, kako roda Drosophila, tako i drugih muha Općenito.

Otkriće nove vrste dogodilo se slučajno dok su istraživači tražili parazite u mušicama koje su uhvatili u vlastitim dvorištima. Tijekom ispitivanja više od 6000 muha, tim je primijetio neobično prisustvo parazitske osice koja se skrivala ispod abdomena odrasle muhe vrste Drosophila affinis. Osica nije bila teška za uočiti, jer su “larve osice i teratoći rasli dovoljno da napuhnu abdomen i ometu pogled na svijetle pigmentirane testise domaćina,” piše se u studiji.

Identifikacija nove vrste

Analizom DNK parazita i proučavanjem njegove fizičke pojave, istraživači su zaključili da se radi o osici iz roda Syntretus, unutar potfamilije Euphorinae. Ova grupa je dosad poznata kao paraziti pčela ili odraslih osica, dok druge vrste pretvaraju pauke u svoje robove. Pojava parazitskog odnosa između odrasle muhe i parazitske osice je do sada bila neviđena.

Životni ciklus Syntretus perlmani

Tim je nazvao novu vrstu Syntretus perlmani i detaljno proučio njezin životni ciklus. Ženka S. perlmani koristi svoj ovipositor kako bi položila jaja u abdomen voćne muhe, a nakon 18 dana larva izlazi s bočne strane muhe, ostavljajući domaćina da umre. “Larva će efektnije izaći iz strane muhe,” rekao je Moore. “I kao dodatni horor, muha često ostaje živa još nekoliko sati nakon toga.”

Osim toga, tim je otkrio da S. perlmani također koristi Drosophila melanogaster kao domaćina, što je jedan od najistraživanijih organizama u biologiji. Rod Drosophila obuhvaća više od 1500 vrsta koje bi također mogle biti domaćini ovoj novoj vrsti, ili drugim vrstama koje tek trebaju biti službeno imenovane.

Potencijalna širenja i istraživačke mogućnosti

S. perlmani je zabilježen barem na istočnoj strani SAD-a, ali se sugerira da bi mogao biti šire prisutan. Otkriće ove nove vrste otvara mogućnosti za istraživanje bioraznolikosti insekata, jer bi moglo postojati još vrsta koje parazitiraju odrasle muhe, a koje nisu otkrivene. “Uzbuđeni smo što ćemo saznati više o novoj vrsti i nadamo se da će drugi istraživači započeti vlastite projekte koji će bolje razumjeti njenu biologiju infekcije, ekologiju i evoluciju u godinama koje dolaze,” završio je Ballinger.

Studija je objavljena u časopisu Nature.

Ovo otkriće ne samo da produbljuje naše razumijevanje ekosustava, već i ističe važnost nastavka istraživanja u svijetu insekata. Možda nas čekaju još šokantna iznenađenja u svijetu biološke raznolikosti!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Chromebook se čudno ponaša? Isprobajte Googleov novi ChromeOS alat ‘Sanitize’ – lakše i pristupačnije rješenje od potpunog brisanja ‘Powerwash’ značajke

Next Post

Možete li zadržati mrtve životinje koje pronađete? Evo što pravila kažu

Related Posts