Nova Runda Sankcija Protiv Proizvođača Komercijalnog Špijunskog Softvera
Vlada Sjedinjenih Američkih Država pokrenula je novu rundu sankcija usmjerenih na proizvođače komercijalnog špijunskog softvera i njihove organizacije. U priopćenju koje je objavilo Ministarstvo financija SAD-a, vlada je obznanila daljnje kazne za izvršne direktore, suradnike i organizacije povezane s Intellexa konzorcijem.
Povijest Intellexa Konzorcija
U ožujku 2024. godine, američka vlada sankcionirala je Intellexa Konzorcij, tvrtku poznatu po razvoju i prodaji zloglasnog špijunskog softvera Predator. Konzorcij se sastoji od sljedećih tvrtki:
- Intellexa S.A. (Grčka)
- Intellexa Limited (Irska)
- Cytrox AD (Sjeverna Makedonija)
- Cytrox Holdings ZRT (Mađarska)
- Thalestris Limited (Irska)
O Špijunskom Softveru Predator
Predator je snažan komercijalni špijunski softver koji omogućuje pristup podacima pohranjenim i prenošenim s ciljnih uređaja, poput pametnih telefona. Ovaj zlonamjerni softver može raditi bez interakcije žrtve i često je prodavan autoritarnim vladama koje su ciljale političke protivnike, disidente, novinare i aktiviste za ljudska prava.
Sankcije i Nova Lica
U trenutku kad su sankcije uvedene, vlada SAD-a također je sankcionirala osnivača konzorcija, Tal Jonatana Diliana, kao i Saru Aleksandru Fayssal Hamou, stručnjakinju za offshore poslovanje. Ovaj tjedan na popis sankcioniranih dodano je pet novih osoba i jedna tvrtka:
- Felix Bitzios (vlasnik tvrtke koja je opskrbljivala Predator neimenovanoj stranoj zemlji)
- Merom Harpaz i Panagiota Karaoli (visi izvršni direktori konzorcija)
- Andrea Nicola Constantino Hermes Gambazzi (vlasnik Thalestris Limited i Intellexa Limited)
- Artemis Artemiou (generalni menadžer Cytrox Holdings ZRT)
Među sankcioniranim entitetima sada se nalazi i Aliada Group, tvrtka sa sjedištem na Britanskim Djevičanskim Otocima i član Intellexa konzorcija. Ministarstvo financija tvrdi da je ova forma omogućila „desetke milijuna dolara transakcija koje uključuju ovaj mrežni sustav”.
Izjave Dužnosnika
„Sjedinjene Američke Države neće tolerirati nepromišljeno širenje disruptivnih tehnologija koje prijete našoj nacionalnoj sigurnosti i undermiraju privatnost i građanske slobode naših građana,” izjavio je Bradley T. Smith, vršitelj dužnosti podsekretara Ministarstva financija za terorizam i financijsku obavještajnu službu. „Nastavit ćemo odgovarati onima koji traže omogućavanje proliferacije eksploatatorskih tehnologija dok istovremeno potičemo odgovoran razvoj tehnologija koje su u skladu s međunarodnim standardima.”
Zaključak
Ove sankcije predstavljaju snažnu poruku protiv neetičkog korištenja tehnologije u svrhe špijuniranja i kršenja ljudskih prava. Dok vlada SAD-a nastavlja s ovakvim akcijama, ključna je suradnja međunarodne zajednice u promicanju odgovornog razvoja tehnologija.