Koja je najbrža životinja u oceanu?

Billfish: Najbrži Plivači Tih Oceana

Billfish, slani predatori s istaknutim šiljastim kljunom, obično se smatraju najbržim plivačima u oceanima. Njihova najbrža vrsta, sailfish, ili marlin s jedrom (Istiophorus), suočava se s jakom konkurencijom, a plavoperajna tuna predstavlja ozbiljnu prijetnju njihovom tronu. Ovi predivno prilagođeni plivači za izvanredno brze jurnjave zarobljavaju plijen izuzetnim vještinama plivanja.

O Sailfishu i Njegovim Značajkama

Sailfish može narasti do tri metra (10 stopa) od repa do kljuna i pripada obitelji marlin (Istiophoridae). Imaju impresivno veliku leđnu peraju koja nalikuje jedru broda. U rodu Istiophorus postoje dvije vrste sailfisha: atlantik sailfish (I. albicans) i indo-pacifički sailfish (I. platypterus). Iako je lako pretpostaviti gdje te vrste obitavaju, zanimljivo je primijetiti da recentna istraživanja sugeriraju da možda nisu toliko brzi kao što se nekada mislilo.

Povijest Brzine Sailfisha

U 1940-ima, znanstvenici su procijenili da sailfish može postići brzine do 30 metara u sekundi, što je nevjerojatnih 108 kilometara na sat (67 milja na sat). Međutim, studija iz 2015. godine pokazala je da su te brojke vjerojatno pretjerane. Očekuje se da sailfish ne prelazi brzine plivanja od 10 metara u sekundi, odnosno 36 kilometara na sat (22 milje na sat).

Intenzitet Plivanja i Lov

Vrlo je malo vjerojatno da sailfish može održavati te brzine dulje vrijeme. Ove maksimalne brzine vjerojatno se postižu u kratkim, ali intenzivnim trenucima dok love plijen. Većinu vremena, veliki predatori poput ovog plivaju brzinom koja odgovara prosječnoj ljudskoj šetnji.

U projektu iz 2015. godine, Central American Billfish Association pratila je sailfish (I. platypterus) i zabilježila kako se riba ubrzava na G-silu od 1.79 G, prema istraživačkom centru Large Pelagics na Sveučilištu Massachusetts. Ako bi riba održavala tu brzinu samo nekoliko sekundi, to bi bilo ekvivalentno brzini od 125.5 kilometara na sat (78 milja na sat).

Plavoperajna Tuna: Izazivač na Ternu Brzine

Međutim, plavoperajna tuna mogla bi nadmašiti sailfish. Istraživački centar Large Pelagics proveo je sličnu studiju na plavoperajnoj tuni i otkrio da se mogu ubrzati na 3.27 G, što je 1.8 puta veće od rekorda sailfisha. I opet, to su samo kratki ispadi brzine, a nije jasno koliko dugo riba može održavati ovu aktivnost.

Osvojitelji na Suhom: Gepard

Na kopnu, brzinski rekordi osjetno su jasniji. Nepobjedivi prvak trčanja na kopnu je gepard, elegantna velika mačka iz Afrike prekrivena crnim točkicama. Njegova maksimalna brzina često se navodi kao 112 kilometara na sat (70 milja na sat), iako je ta brzina zabilježena prije nekoliko desetljeća i vjerojatno nije točna. Godine 2012., gepard po imenu Sarah zabilježen je u zoološkom vrtu u Cincinnatiu kako trči brzinom od 98 kilometara na sat (61 milja na sat), čime je postavila svjetski rekord.

Zaključak

Brzina i efikasnost plivanja billfisha fascinira mnoge istraživače i ljubitelje morskih stvorenja. Iako su nekada smatrani neprikosnovenim vladarima brzine u oceanima, nova istraživanja ukazuju na raznoliku sliku njihovih sposobnosti. Povezivanje ovih zadivljujućih stvorenja s puzzlama prirode omogućuje nam dublje razumijevanje morskog svijeta i njegovih brzina. Ovi podaci ne samo da povećavaju naš interes za morski život, već također pridonose očuvanju ovih nevjerojatnih vrsta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Skale koje su dovele do evolucije dlake i pera prije gmazova, fosili stari 300 milijuna godina sugeriraju

Next Post

Ove zagonetke navodno mogu odrediti jeste li psihopat ili ne

Related Posts