Otkriće nove vrste malih jelena u Andama
U središnjem dijelu Anda u Peruu otkrivena je nova vrsta malih jelena, čime je postala prva nova vrsta srodnika jelena pronađena u Južnoj Americi u posljednjih više od 60 godina. Ovaj fascinantan nalaz nije samo novi primjerak divljih životinja, već je dovela i do ponovnog promišljanja o postojećim vrstama.
Pudu: Najmanji jelen na svijetu
Prije ovog otkrića, znanstvenici su vjerovali da postoje samo dvije vrste među jelena poznatim kao pudusi – najmaliji jelena na svijetu. Ove vrste, Južni i Sjeverni pudu, nazivaju se prema njihovom staništu. Međutim, dok je istraživač Javier Barrio promatrao jelene u sjevernom području, primijetio je neke neobične osobine kod nekih od ovih jelena.
“Primijetio je da su ti jelene izgledale drugačije od ostalih u sjevernom dijelu,” izjavio je suautor studije Guillermo D’Elia za časopis New Scientist. Ova jelenska zagonetka navela je tim, uključujući Eliécera E. Gutiérreza, da krene s analizom.
Genetska ispitivanja i morfološke analize
Tijekom svojih istraživanja, znanstvenici su proveli genetske analize kako bi utvrdili DNA razlike između jedinki, kao i morfološke analize koje su uključivale mjerenje značajki poput dužine lubanje uzoraka iz muzeja. Na kraju su otkrili da ono što se do sada smatralo Sjevernim pudu zapravo može biti podijeljeno na dvije vrste, od kojih je jedna potpuno nova – nazvana Pudella carlae.
Ova nova vrsta dobila je ime prema biologinji Carli Gazzolo, koja je, prema izvještaju studije, pomogla spasiti Barrio život nakon što je doživio vaskularni problem. P. carlae se smatra da živi isključivo u suhim dolinama Huancabamba depresije u Peruu.
Obnova roda Pudella
Otkriće ove nove vrste također označava obnovu roda Pudella, koja je prvi put predložena 1913. godine kako bi se razdvojile sjeverne i južne vrste pudusa. Iako su sve povezane, postoje jasne razlike između sada tri poznate vrste pudusa.
P. carlae je srednje veličine, s težinom između 7 i 9 kilograma, što je otprilike isto kao težina jazavčara. Autori studije navode da su pudusi niži od 43 cm na ramenu. Nova vrsta također ima drugačiji šareni uzorak u odnosu na svoje srodnike, sa svjetlijim ušima i krznom koje opisuju kao “bogatu crveno-smeđu ili narančasto-crvenu” boju, čime P. carlae postaje naš novi omiljeni “cimet rola”.
Što slijedi?
“Još uvijek ne znamo je li nova vrsta nastala iz populacije koja se izolirala kada je depresija nastala, ili od životinja koje su se kasnije kolonizirale i prilagodile, ali namjeravamo to otkriti,” rekao je D’Elia. Ovaj razvoj otkriva nove perspektive o evoluciji i adaptaciji ovih malih jelena.
Ovo otkriće ne samo da obogaćuje znanstvenu zajednicu, već i dodaje novo poglavlje u priču o prirodnom bogatstvu Južne Amerike.
Zaključak
S otkrićem nove vrste Pudella carlae, znanost o jelenskim vrstama u Južnoj Americi dobila je novu dimenziju. Bez obzira na to koliko su mali, ovi pudusi predstavljaju važno savremeno istraživanje divljih životinja i njihovo mjesto u ekosustavima. Ova otkrića naglašavaju važnost očuvanja prirode i divljih životinja, te nam pokazuju koliko još uvijek možemo naučiti o našoj planeti.