Zaboravite na 5G: Sveučilišta diljem svijeta natječu se kako bi postala dominantna snaga u 6G s terahercnim čipovima i konkurentskim tehnologijama

6G Tehnologija: Revolucija u Komunikacijama

Sveučilišta diljem svijeta natječu se za vodeću poziciju u razvoju 6G tehnologije, s posebnim naglaskom na unapređenja u terahertz komunikacijama i inovativnim silikon čipovima. Ovi napredni uređaji obećavaju brzine prijenosa podataka koje daleko nadmašuju trenutne mogućnosti, potencijalno transformirajući način na koji komuniciramo u budućnosti.

Napredak sa Sveučilišta u Adelaideu

Tim sa Sveučilišta u Adelaideu postigao je značajne pomake introduciranjem novog multiplexer-a za polarizaciju koji djeluje na terahertz frekvencijama. Ova tehnologija bi mogla dramatično povećati kapacitet prijenosa podataka korištenjem dostupnog spektra na učinkovit način.

  • “Naš predloženi multiplexer za polarizaciju omogućit će prijenos više podataka istovremeno preko istog frekvencijskog pojasa, čime se efektivno udvostručuje kapacitet podataka,” objasnio je profesor Withawat Withayachumnankul.
  • Ova velika relativna propusnost predstavlja rekord za sve integrirane multiplexere u bilo kojem frekvencijskom opsegu.
  • Potencijalno, ako bi se primijenila na optičke komunikacijske pojaseve, ova propusnost bi mogla pokriti sve optičke komunikacijske pojaseve.

Udvostručavanjem kapaciteta komunikacije uz zadržavanje istog propusnog opsega i smanjenjem gubitaka podataka, multiplexer može ubrzati napredak u područjima kao što su streaming videa visoke razlučivosti, proširena stvarnost i 6G mobilne mreže.

Inovacije sa Sveučilišta Notre Dame

U međuvremenu, Sveučilište Notre Dame razvilo je silikon čip za topološki beamformer, koji je nedavno predstavljen u znanstvenom časopisu Nature. Prema riječima voditelja istraživanja Ranjana Singha, “Naš čip uzima terahertz signal iz jednog izvora i dijeli ga na 54 manja signala.”

  • “Terahertz frekvencije su ključne za 6G, koji telekomunikacijske tvrtke planiraju uvesti oko 2030. godine.”
  • Radiofrekvencijski spektar koji koriste trenutne bežične mreže sve više postaje zagušen.
  • Terahertz valovi nude rješenje korištenjem relativno nepoccupied dijela elektromagnetnog spektra između mikrovalova i infracrvenog zračenja.”

Ovaj čip, dizajniran s umjetnom inteligencijom, pojačava terahertz valove koristeći strukturu nalik saću, isporučujući fokusirane snopove za ultrabrzi prijenos podataka brzinama do 72 gigabita u sekundi. Prikaz ovog eksperimentalnog čipa možete vidjeti na vrhu stranice.

Moguće Aplikacije Terahertz Tehnologija

Ove terahertz tehnologije imaju široku primjenu, od omogućavanja trenutnog preuzimanja filmova u 4K ultra visokoj razlučivosti do podrške za holografsku komunikaciju u stvarnom vremenu i udaljene operacije. Potencijal ovih proboja mogao bi revolucionirati telekomunikacije, snimanje, radar i internet stvari u nadolazećem desetljeću.

Zaključak

Razvoj terahertz tehnologija označava uzbudljivo poglavlje u evoluciji komunikacija. Kako se približavamo 6G dobi, inovacije kao što su multiplexer za polarizaciju i topološki beamformer čip neće samo unaprijediti brzinu i efikasnost prijenosa podataka, već i otvoriti vrata novim mogućnostima u različitim industrijama. Ostanite u toku s najnovijim vijestima i napretkom u ovom uzbudljivom području!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Googleova pametna značajka Circle to Search mogla bi se uskoro proširiti izvan Pixel i Galaxy telefona

Next Post

Taylor Swift je viđena s ovom retro kamerom – i to znači da je uskoro možda nećete moći kupiti.

Related Posts