Russell-McPherronov efekt mogao bi uskoro osvijetliti nebo zadivljujućim aurorama

Iskoristite priliku za promatranje aurora

Prije nekoliko mjeseci, mnogi od nas bili su počašćeni spektakularnim prikazom aurora. Ako ste bili jedan od onih koji su propustili ovaj fenomen, uskoro biste mogli dobiti novu priliku zahvaljujući pojavi poznatoj kao Russell-McPherronov efekt. Ovaj članak istražuje kada i zašto se aurora pojavljuje te što možemo očekivati u budućnosti.

Sezona aurora i ključni trenuci

Sezona aurora obično traje od kraja kolovoza do sredine travnja. Međutim, postoje dva razdoblja unutar tog vremena kada se aktivnost aurora posebno povećava: u rujnu i ožujku, u vrijeme jesenskog i proljetnog ekvinocija.

Teorija Russell-McPherron

Za dug vremenski period, znanstvenici nisu mogli objasniti ovaj obrazac. Godine 1973., geofizičari Christopher Russell i Robert McPherron predstavili su teoriju koja se odnosi na magnetska polja Zemlje i Sunca. U većini vremena, magnetska polja Zemlje i Sunca nisu usklađena, što smanjuje otvorenost Zemljinog polja za učinke solarne vjetra koji uzrokuju auroru. Međutim, prema ekvinociju, ova dva polja se usklađuju, ali pokazuju u suprotnim smjerovima, što omogućava bolju interakciju s nabijenim česticama koje uzrokuju auroru.

Objašnjenje znanstvenika

Dr. Ciaran Beggan iz Britanske geološke komisije objašnjava: “Tijekom ekvinocija, orijentacija Zemljinih polova je (gotovo) okomita na onu Sunca. Ovo maksimizira ‘povezanost’ između solarne vjetra i Zemljinog magnetskog polja. Tijekom ljeta ili zime, jedan od Zemljinih polova usmjeren je pod kutom prema solarnoj vjetri, pa je povezanost niža i stoga je manje oluja u prosjeku.”

Solarni maksimal i njegova uloga

Ove godine, fenomen može biti pojačan vrhunskim aktivnostima trenutnog solarnog ciklusa, koji traje 11 godina, prelazeći iz minimalne u maksimalnu aktivnost i obratno. Trenutno prolazimo kroz solarni maksimum, razdoblje koje može donijeti drastičan porast sunčevih mrlja, solarnih erupcija i koronalnih masa, što može poslati velike bujice nabijenih čestica prema Zemlji.

Što možemo očekivati

U svibnju, Zemlja je doživjela svoju najjaču geomagnetsku oluju u zadnjih 20 godina, uz aurore viđene daleko južnije nego obično. Ako dobijemo još jedno masivno sunčevo mrlje u vrijeme ekvinocija, moguće je da ćemo svjedočiti još intenzivnijem prikazu nego ranije.

Zaključak

Aurora je fascinantan fenomen koji nas povezuje s prirodnim ritmovima našeg svemira. Ova teorija i predviđanja otvaraju vrata novim mogućnostima za promatranje aurora u nadolazećim mjesecima. Uživajte u noćnom nebu i ne propustite priliku svjedočiti ovom spektaklu prirode!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Veliko jezero u Sjevernoj Americi postaje živopisno zeleno zbog preuzimanja toksičnih algi

Next Post

Uobičajeno vjerovanje o CBD-u moglo bi biti pogrešno

Related Posts