Koliko brzo mora letjelica ići da bi pobjegla iz Sunčevog sustava?

Svemirska Plovila: Razumijevanje Stvarnosti Putovanja U Svemir

Uvod

Svemirska plovila nisu poput svemirskih brodova koje gledate u filmovima. Za razliku od onih neograničenih resursa kao što su dilitij ili hipermaterija, stvarnost je daleko složenija. Gorivo je ograničeno, a putovanje kroz svemir podliježe strogim pravilima orbitalne mehanike. Unatoč tome, ljudska vrsta je uspjela učiniti značajne korake u istraživanju svemira, šaljući sonde u različite dijelove naše galaktike i čak izvan granica Sunčevog sustava.

Putovanje Izvan Sunčevog Sustava

Do sada, samo pet sondi lansiranih iz Zemljine orbite ima brzinu i putanju potrebnu za prelazak u međuzvjezdani prostor. Voyager 1 i 2 su već napustili područje utjecaja Sunca, postavši prva ljudska plovila koja su napustila naš Sunčev sustav. Pioneer 10 i 11 ispratili su ih, iako sporije, dok New Horizons putuje daleko od Plutona, nakon što je s njim imao susret prije deset godina.

Gravitacija i Escape Velocity

Kada lansiramo raketu u svemir, prvi korak prema uspjehu je postizanje dovoljno velike brzine za pobjedu nad gravitacijom. Za Zemlju je to minimalno 11.2 kilometra u sekundi (približno 25,020 milja na sat), bez uzimanja u obzir otpora zraka. Kako bi raketa izdržala trenje, ubrzanje se mora postaviti tako da se povećava s visinom. Postizanje tog ubrzanja nije lako, jer je potrebno pomjeriti veliku masu, uključujući masu goriva.

Poboljšanje Efikasnosti

Kako bi putovanje u svemir bilo efikasnije, razvili smo različite metode, kao što su lansiranja u blizini ekvatora, gdje rotacija Zemlje pruža dodatni poticaj. Nakon što svemirsko plovilo napusti Zemlju, potrebno je postići dodatnu brzinu kako bi se udaljilo od Sunca. Sve što lansiramo sa Zemlje nosi brzinu naše planete oko Sunca, što objašnjava zašto ostajemo u njegovoj orbiti.

Orbitiranje i Besplatno Padanjem

Douglas Adams je opisao letenje kao sposobnost bacanja sebe prema tlu i promašivanje, što savršeno objašnjava kretanje objekata u orbiti oko drugih tijela. Sateliti oko Zemlje su u stalnom slobodnom padu prema našoj planeti, ali se kreću dovoljno brzo da promaše tlo. Naša Zemlja također pada prema Suncu, ali zbog svoje brzine, sretno izbjegava sudar.

Pomoć Brzini

Za napuštanje Sunčevog sustava, svemirsko plovilo mora postići nešto više od 42 kilometra u sekundi (26 milja). Svi pet plovila koja smo poslali na put prema izlasku iz Sunčevog sustava premašila su tu brzinu, a New Horizons drži titulu najbržeg. Dok se udaljavaju od Sunca, gravitacija naše zvijezde usporava ih, ali, s obzirom na njihovu udaljenost, brzina potrebna za bijeg je znatno manja. U suštini, ta plovila više nema načina da ih zaustavimo.

Zaključak

Iako je izlazak iz Sunčevog sustava izazovno postignuće za čovječanstvo, tehnološki napredak pokazuje da smo sposobni ostaviti našu planetu iza sebe. Sa već dva plovila izvan heliosfere i ostalim u njihovoj blizini, budućnost svemirskog istraživanja djeluje svijetlo i obećavajuće. Naša potraga za znanjem o svemiru tek je počela!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Rezovi predsjednika Trumpa na USAID-u mogli bi rezultirati “zaprepaštavajućih” 14 milijuna izbjegivih smrti do 2030. godine

Next Post

Istraživanje 200 microSD kartica otkriva lažne oznake brzine, nepouzdanu izdržljivost i široko rasprostranjenu prevaru s kapacitetom

Related Posts