Čudna “rupa” hladne vode u sjevernom Atlantiku sugerira da se glavni cirkulacijski strujanje usporava

Što se događa s Atlantikom? Slabljenje AMOC-a i novi znanstveni uvidi

Na površinu izbija zabrinjavajuće stanje u Atlantiku, a posebno u Atlantiku Meridionalnom Preokretanju (AMOC). Ova kompleksna struja vode preuzima ulogu glavnog transportnog sustava topline i slatke vode, a novo otkriće “rupa” hladne vode u sjevernom Atlantiku može donijeti važne informacije o njegovom stanju. Pitanje je: je li AMOC na rubu potpunog kolapsa ili će se nastaviti suočavati s pritiscima, uprkos zabrinjavajućim promjenama?

Što je AMOC?

AMOC se često naziva “transportni trak oceana”. Ovaj sustav struja premješta toplu vodu iz tropa prema sjevernom Atlantiku. Ključan je za prebacivanje topline i svježe vode kroz mrežu dubokih i površinskih oceanske struje. Kako se točno odvija ovaj proces?

  • Topla i slana površinska voda dolazi iz tropa prema sjeveru.
  • Kada dođe blizu Sjevernog pola, voda se hladi i stvara morski led.
  • Preostala voda tone i nosi se prema jugu u dubokim slojevima, čime se zatvara ciklus.

AMOC igra važnu ulogu u donoseći toplije vremenske uvjete u sjeverozapadnu Europu i sjeverni Atlantik. Bez njega, ovi dijelovi sjeverne hemisfere bili bi znatno hladniji.

Znanstveno istraživanje i izazovi AMOC-a

Posljednjih godina, znanstvenici su primijetili da AMOC slabi, što se pripisuje promjenama u vodama koje ulaze u sustav. Glavni uzroci ovog slabljenja su promjene u oborinama i otapanje ledenog pokrova Grenlanda, sve uslijed klimatskih promjena izazvanih ljudskim djelovanjem. Dokazi sugeriraju da bi usporavanje AMOC-a već moglo značajno utjecati na naš svijet.

Nedavna istraživanja sa Sveučilišta California, Riverside, potvrdila su teoriju da je neobična “rupa” hladne vode u sjevernom Atlantiku rezultat usporavanja AMOC-a. “Pitali smo se zašto postoji ova hladna točka. Najvjerojatniji odgovor je slabljenje AMOC-a,” izjavio je Wei Liu, klimatolog koji je vodio studiju.

Utjecaji i globalni učinci

Promjene se ne događaju samo na sjevernoj hemisferi. Druga studija je pokazala da usporavanje AMOC-a povećava oborine u južnoj Amazoniji tijekom sušne sezone. Istraživači su otkrili da s svakim smanjenjem jačine AMOC-a za 1 milijun kubičnih metara u sekundi, sušna sezona u južnoj Amazoniji raste za otprilike 4.8 posto godišnje. “Amazon i dalje postaje sušniji. Ova stabilizirajuća interakcija između AMOC-a i južne Amazonije natječe se s drugim utjecajima, poput sječe šuma i rastućih temperatura,” naglasio je Nico Wunderling, koautor studije.

Hoće li AMOC potpuno stati?

Dok su neki istraživači izrazili zabrinutost da bi AMOC mogao potpuno kolabirati, nedavna istraživanja sugeriraju da je to malo vjerojatno. Iako se AMOC usporava, modeli oceanografa ukazuju da neće potpuno stati. “Naši rezultati sugeriraju da AMOC vjerojatno neće doživjeti dramatičan pad tijekom 21. stoljeća. Slabljenje će postojati, ali ne tako naglašeno kao što se prvotno predviđalo,” izjavio je Dave Bonan, autor studije.

Zaključak

Unatoč različitim mišljenjima među znanstvenicima, jasno je da je razumijevanje globalnog AMOC-a ključno za predviđanje klimatskih promjena u narednim desetljećima. Ove spoznaje oslikavaju hitnost produbljivanja uvida u AMOC, ne samo kako bismo shvatili njegove moguće evolucije, već i kako bismo se pripremili za dalekosežne posljedice njegovog slabljenja na vrijeme, ekosustave i društva diljem svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

S 192 godine, Jonathan – Najstarija živa kopnena životinja – Prošao je kroz 40 američkih predsjednika

Next Post

“Prstenovi su sadržavali odgovor”: Kako smo konačno saznali trajanje dana na Saturnu 2019.

Related Posts