Dobrodošli 2I/Borisov, službeno drugi interstelarni posjetitelj Sunčevog sustava

Povijesni Susret sa Kometa 2I/Borisov

Međunarodna astronomska unija potvrdila je da je komet, kojeg je prije nekoliko tjedana otkrio amaterski astronom Gennady Borisov iz opservatorija MARGO na Krimu, zaista iz međuzvjezdanog prostora. Ovaj događaj predstavlja samo drugi poznati međuzvjezdani objekt koji prolazi kroz naš Sunčev sustav, nakon legendarnog ‘Oumuamua. Od prvog promatranja 30. kolovoza, astronomi pomno prate orbitu ovog kometa, a sada je jasno da je riječ o posjetitelju iz drugog zvjezdanog sustava.

Što Znači Naziv 2I/Borisov?

Međunarodna astronomska unija također je službeno nazvala ovaj komet 2I/Borisov. Oznaka 2I označava drugi međuzvjezdani objekt, a s obzirom na to da se radi o kometu, nastavili su tradiciju imenovanja po otkrivaču. Komet 2I/Borisov otkriven je kada je bio udaljen više od 400 milijuna kilometara (250 milijuna milja) od Sunca, a svaki dan se sve više približava.

Kako će Komet Putovati Kroz Naš Sunčev Sustav?

Komet će doseći svoj aphelion 8. prosinca, kada će biti otprilike 300 milijuna kilometara (190 milijuna milja) daleko od Sunca, što je otprilike dvostruko veća udaljenost od Zemlje do Sunca. Kreće se brzinom od oko 150.000 kilometara (93.000 milja) na sat, dolazeći prema unutarnjem Sunčevom sustavu pod kutem od 40 stupnjeva prema orbitalnoj ravnini Zemlje.

Zašto je ovaj Komet Poseban?

Orbitalni put, orijentacija, i činjenica da se ovaj komet kreće brže od bilo kojeg poznatog objekta u Sunčevom sustavu na toj udaljenosti, bili su ključni tragovi koji su potaknuli istraživače da posumnjaju da je komet međuzvjezdani. Gran Telescopio Canarias uspjela je dobiti svjetlosni spektar objekta, što im je omogućilo da utvrde njegovu kemijsku sastav.

Kako se Komet 2I/Borisov Uspoređuje s Drugim Kometima?

Pokazalo se da se kemijski sastav 2I/Borisova ne razlikuje mnogo od kometa koji su se formirali u Oortovom oblaku, području daleko izvan orbite Plutona. Formiranje kometa u drugim zvjezdanim sustavima vjerojatno je slično našem. Astronomi još nisu u mogućnosti precizno izmjeriti njegovu veličinu, no trenutne procjene NASA-e smatraju da je jezgra kometa između 2 i 16 kilometara (1.2 i 10 milja) u promjeru.

Budućnost Međuzvjezdanih Objektata

Premda je 2I/Borisov samo drugi poznati međuzvjezdani objekt koji prolazi blizu nas, vrlo je vjerojatno da neće biti i posljednji. Procjene sugeriraju da u svakom trenutku postoji barem jedan takav objekt unutar orbite Marsa. Nažalost, većina njih je previše mala i slaba da bi ih otkrivanje bilo moguće.

Završna Misao

Otkrivenje kometa 2I/Borisov otvara uzbudljive mogućnosti za daljnja istraživanja naše galaksije i drugih svjetova. S preprekama u otkrivanju jednog broja međuzvjezdanih objekata, znanost nastavlja otkrivati tajne svemira, dok nas istovremeno podseća na veličinu i tajanstvenost svemira koji nas okružuje.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nuklearni “Grad ispod leda” otkriven NASA skeniranjem iznad Grenlanda

Next Post

Huawei kaže da njegova nova čvrsta baterija za električna vozila može pružiti domet od 1.800 milja i napuniti se za manje od 5 minuta, ali imamo pitanja

Related Posts