Život u Svemiru: Izazovi i Budućnost Međunarodne Svemirske Stanice
Uvod u Kontinuirani Život u Svemiru
Ljudi već gotovo 25 godina neprekidno žive u svemiru. Od trenutka kada su astronaut Bill Shepherd i kozmonauti Yuri Gidzenko i Sergei Krikalev prvi put kročili na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) na Noć vještica 2000. godine, trojica hrabrih istraživača započela su epohu ljudskog življenja u svemiru. Međutim, sve dobre stvari imaju svoj kraj.
Dug Prvi Život ISS-a
Prvi dijelovi ISS-a lansirani su 1998. godine. Kada operacije završe 2030., ovi će dijelovi biti u svemiru dulje od prvotno planiranog životnog vijeka. Osnovni dijelovi, koji čine strukturu svemirske stanice, sprječavaju daljnje operacije nakon 2030. godine. NASA naglašava:
- “Većina stanice može se popraviti ili zamijeniti u orbiti, dok se neki dijelovi mogu vratiti na zemlju radi popravka i ponovnog lansiranja.”
- “Međutim, primarna struktura stanice, poput modula za posadu i struktura nosača, ne može se praktično popraviti ili zamijeniti.”
Izloženost stresu prilikom pristajanja i odlaska svemirskih letjelica, kao i izmjene sunčanih i sjenovitih dijelova, dodatno opterećuje strukturu stanice. Iako ISS može nadmašiti svoj prvotni životni ciklus, kraj je sve bliži, a NASA i druge svemirske agencije već se pripremaju za istraživanje u mikrogravitaciji bez međunarodne orbite.
Budućnost Svemirskih Istraživanja
Spremnost NASA-e za budućnost jasno se ogleda u njihovom planu prelaska operacija u nisku zemljinu orbitu na komercijalno vlasništvo.
- “Cilj NASA-e je postati jedan od mnogih korisnika u robustnom komercijalnom tržištu niske zemljine orbite, gdje su dostupne usluge poput odredišta u orbiti, kao i prijevoz tereta i posade.”
U toj budućnosti, jedan od komercijalnih svemirskih satelita koji podržava NASA je Vastov Haven-1. Očekuje se njegov lansiranje u svibnju 2026. godine, a bit će nešto manji od ISS-a.
Vastov Haven-1 i Njegove Karakteristike
S volumenom od oko 45 kubičnih metara, Haven-1 neće imati veliku i kontinuiranu prisutnost. Umjesto toga, cilj mu je pružiti mali i siguran laboratorij, u kojem će astronauti boraviti do 10 dana u jednom putu, nakon pričvršćenja na SpaceX-ovu Dragon letjelicu. Tijekom tri godine operativnog vijeka, planirane su samo četiri posjete.
Max Haot, izvršni direktor Vasta, naglašava: “Osnovni prioritet za Haven-1 kao demonstraciju minimalno održivog proizvoda je sigurnost. Drugi prioritet je ostvariti to unutar neviđenog vremenskog okvira, što također smanjuje troškove.” U sklopu dizajna, tvrtka također stavlja naglasak na udobnost posade. “Svi astronauti imaju različite želje kada spavaju, a neki se čak stisnu u ormariće kako bi se osjećali ugodnije.”
Kreativna Rješenja za Udobnost
U suradnji s NASA-ovim astronautom Drewom Feustelom, tim je osmislio inflatabilne krevete koji primjenjuju pritisak na tijela astronauta dok odmaraju. Osim toga, stanica će imati i prozor s pogledom, omogućujući astronautima da uživaju u pogledu na Zemlju ispod.
Koje Su Druge Opcije?
Dok Vast želi biti prvi komercijalni svemirski satelit, Axiom planira vlastitu svemirsku stanicu koja bi mogla podržati do četiri člana posade već 2028. godine. Axiomova ambicija uključuje povezivanje s ISS-om tijekom izgradnje svoje stanice, što dodatno komplicira proces.
U nadi da će između Vasta, Axioma i drugih projekata poput Blue Originovog Orbital Reef-a i Tiangong svemirske stanice, ljudska prisutnost u svemiru nastaviti dugo vremena i nakon što ISS završi svoju misiju.
Zaključak
Dok se NASA, komercijalne kompanije i cijeli svijet pripremaju za budućnost istraživanja svemira, jedno je sigurno: putovanje ljudske prisutnosti u svemiru tek je počelo!