Haker tvrdi da je ukrao 1,2 milijarde korisničkih podataka s Facebooka – evo što znamo

Haker tvrdi da je skinuo 1,2 milijarde korisničkih podataka s Facebooka

Uznemirujuće vijesti dolaze iz cyber prostora! Haker je tvrdio da je s Facebooka preuzeo nevjerojatnih 1,2 milijarde korisničkih podataka, uključujući imena, lokacije i brojeve telefona. Ova informacija dolazi od istraživača kibernetičke sigurnosti iz Cybernewsa, koji su nedavno primijetili novi post na forumu tamnog weba koji promovira ovu ogromnu bazu podataka.

Kvaliteta i legitimitet podataka

Prema navodima hakera, podaci su rezultat stvaranja potpuno nove baze (umjesto da su samo objedinjeni već dostupni podaci s tamnog weba). Ova baza mogla bi sadržavati:

  • Korisničke ID-ove
  • Imena i prezimena
  • Email adrese
  • Korisnička imena
  • Brojeve telefona
  • Lokacije
  • Podatke o rođendanima
  • Informacije o spolu

Istraživači Cybernewsa analizirali su nekoliko dijelova podataka i potvrdili da su oni legitimni (barem oni dijelovi koje su pregledali). Zbog toga, tko god dođe do ove baze, mogao bi iskoristiti informacije unutar nje za izvođenje uvjerljivih phishing napada, krađu identiteta ili čak prevaru putem prijenosa novca.

Pitanja o vjerodostojnosti

No, postoji nekoliko važnih čimbenika koje treba uzeti u obzir. Cybernews upozorava da se tvrdnja o 1,2 milijarde korisničkih podataka treba uzeti s velikom rezervom. Razlozi su sljedeći:

  • Haker je do sada objavio samo jedan post, pa je njegova reputacija upitna.
  • U nedavnoj povijesti bilo je sličnog, ali manjeg curenja, što je potaknulo istraživače na pretpostavku da se možda radi o istoj arhivi, samo ponovno упakiranom s dodatnim informacijama.

Meta reagira na optužbe

Podaci su navodno prikupljeni zloupotrebom Facebook API-ja. Meta, kompanija koja je majka Facebooka, nije negirala tvrdnju, ali je sugerirala da su napadači samo prevaranti koji pokušavaju podijeliti staru bazu podataka kao nešto potpuno novo. “Ovo nije nova tvrdnja. O tome smo obavijestili prije nekoliko godina i poduzeli smo mjere kako bismo spriječili slične incidente”, izjavio je glasnogovornik Mete za Cybernews i podijelio poveznicu na blog tvrtke o borbi protiv skriptinga.

Zaključak: Problem s sigurnošću podataka

Istraživači vjeruju da bi ovo moglo biti jedno od najvećih curenja podataka koje potječe s Facebooka, što dodatno naglašava lošu sigurnost i privatnost korisnika te tvrtke. “Ponovljeni incidenti pokazuju obrazac reaktivnih, a ne proaktivnih mjera sigurnosti, osobito kada je riječ o zaštiti osjetljivih podataka koji su javno vidljivi. Nedostatak jakih zaštita i transparentnosti potkopava povjerenje i ostavlja milijune potencijalno izloženih phishingu, prevarama, krađi identiteta i dugoročnim problemima s privatnošću”, istaknuli su iz Cybernewsa.

U moru informacija koje svakodnevno kruže internetom, važno je ostati oprezan i svjestan potencijalnih prijetnji koje dolaze iz cyber svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Lokalne vlasti u SAD-u na meti kineskih hakera

Next Post

Plastične stijene su “novi i zastrašujući” fenomen koji dolazi na obalu blizu vas

Related Posts