Jedini poznati hladnokrvni sisavac na svijetu živio je na otoku i stario se sličnog ritma kao krokodil

Izvanredno Prilagođavanje: Kako je Zatvorena Otočna Koza Postala Hladnokrvni Sisavac

U životinjskom carstvu jedna od prvih stvari koju učimo je razlika između toplokrvnih i hladnokrvnih životinja. Dok se gmazovi sunčaju kako bi se ugrijali, sisavci – uključujući i one u moru – moraju redovito jesti kako bi stekli energiju potrebnu za održavanje stalne tjelesne temperature. No, postoji jedna neobična vrsta sisavca, koja je preživjela na resursima siromašnom mediteranskom otoku i učinila nešto izvanredno: postala je jedini hladnokrvni sisavac na svijetu.

Myotragus balearicus: Otočna Koza iz prošlosti

Long-extinct goat species, Myotragus balearicus, nekada je lutao zemljom koja je povezivala Balearske otoke s europskom kopnenom masom. Kako su Balearski otoci postali okruženi morem, stara koza se našla na današnjem španjolskom otoku Mallorca. Ova vrsta, koja je dosegla visinu od samo 45 cm, prošla je niz morfoloških promjena. Postali su manji, s kraćim udovima, manjih mozgova i smanjenim osjetilnim organima – postajući tako patuljasta vrsta kako bi preživjeli.

Jedinstvene Karakteristike i Značajke

  • Prepoznatljive strukture kostiju: Ove koze su prve životinje otkrivene s kostima sličnim onima koje se nalaze u gmazovima.
  • Usporeni rast: S obzirom na to da gmazovi rastu vrlo sporo i imaju mogućnost kontrole ili potpuno zaustavljanje rasta ovisno o dostupnosti resursa, M. balearicus je ukazivao na iste znakove.
  • Kasno dosezanje zrelosti: Ove koze su dostizale zrelost tek oko 12. godine, dok se tipične koze razmnožavaju već prije 9 mjeseci.
  • Spora i ležerna životna strategija: Umjesto brzog kretanja, provodile su više vremena na suncu.

Prema istraživanju objavljenom u časopisu “Proceedings of the National Academy of Sciences” 2009. godine, istraživači Meike Köhler i Salvador Moyà-Solà ističu kako je Myotragus ne samo smanjio aerobne kapacitete i ponašajne karakteristike, već je i fleksibilno sinhronizirao brzine rasta i metaboličke potrebe na temelju dostupnih resursa, baš kao što to čine hladnokrvne životinje.

Polemika oko Kostiju

Proučavanje kostiju oduvijek je izazivalo kontroverze. U hladnokrvnim vrstama, kosti su obično sastavljene od spororastuće lamelarne kosti. Međutim, brzorastuće fibrolaminarne kosti, pronađene kod toplokrvnih vrsta, također se mogu naći kod dinosaura i ptica. Istraživači uzimaju u obzir mogućnost postojanja trećeg, intermedijarnog stanja između potpunog toplokrvnog i potpunog hladnokrvnog.

Izumiranje jedine vrste hladnokrvnog sisavca

Patuljasta koza M. balearicus pruža izvrstan model za studij, jer na otoku na kojem je živjela nije imala prirodnih protivnika. Na resursima siromašnom Mallorci razvila je gmazove slične osobine, omogućivši joj preživljavanje čak 5,2 milijuna godina – više nego dvostruko duže od vrsta na kopnu. Međutim, s dolaskom ljudi na otok prije 3.000 godina i opadanjem njihove omiljene biljne vrste, ova jedinstvena vrsta nažalost nije preživjela.

Zaključak

Myotragus balearicus vodi priču o adaptaciji i preživljavanju u posebnom ekološkom okruženju. Ova prehistorijska koza nije samo primjer evolucijskih čuda, već i podsjetnik na krhkost vrsta suočenih s promjenama u svom staništu. Iako su izumrli, ostavili su trajni utisak u svijetu znanosti i našoj percepciji evolucije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

5 novih značajki iPhonea koje treba očekivati kada stigne iOS 19

Next Post

Prvi kiropraktik tvrdio je da je liječenje inspirirano duhom

Related Posts