SAD je proveo vježbu hitne situacije zbog solarne oluje – i nije dobro prošlo

Priprema za svemirske vremenske uvjete: Novi izvještaj otkriva ozbiljne nedostatke

Istraživači iz raznih vladinih agencija u Sjedinjenim Američkim Državama nedavno su objavili rezultate prvog “Vježbanja stola o svemirskom vremenu” kako bi procijenili svoju spremnost na ozbiljnu solarno oluju. Nažalost, čini se da nismo dovoljno pripremljeni za ovakve događaje.

Opasnosti od geomagnetskih oluja

Intenzivna geomagnetska oluja može izazvati velike probleme kao što su:

  • Regionuske crne točke
  • Prekidi radija
  • Značajni problemi za GPS navigacijske sustave
  • Ekstremna izloženost zračenju za satelite, astronaute i komercijalnu avijaciju

Izvještaj je naglasio ozbiljne praznine u sustavu koje bi otežale brzu i učinkovitu reakciju na ovakve događaje. Preporučeno je da Sjedinjene Američke Države primene “approach cjelovite vladine planiranja” za loše svemirsko vrijeme, kao i poboljšanje načina slanja brzih i lako razumljivih obavijesti o svemirskim vremenskim uvjetima kako bi se upozorila javnost i informirali ključni sektori poput avijacije, energetike i hitnih službi.

Koordinacija među agencijama

Ovi nalazi dolaze iz grupe pod nazivom “Operacije svemirskog vremena, istraživanje i ublažavanje” (SWORM), koja uključuje istraživače iz NASA-e, Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA), Nacionalne zaklade za znanost (NSF), Ministarstva domovinske sigurnosti, Federalne agencije za upravljanje u kriznim situacijama (FEMA) i Johns Hopkins Applied Physics Laboratory. Vježba, koja je održana u svibnju 2024., stvorila je nekoliko hipotetskih scenarija kako bi se razumjelo kako bi svijet reagirao na prijetnju nadolazećeg svemirskog vremenskog događaja u siječnju 2028.

Priprema i brza reakcija

Solarna oluja nastaje kada Sunce ispusti mlaz energije i nabijenih čestica u svemir, poznat kao koronalna masa ejekcija (CME). Ako jedan od ovih izbijanja pogodi Zemlju, može oštetiti i poremetiti elektroenergetske mreže, satelite, GPS, radio komunikaciju i mnoge druge sustave. Kako izvještaj naglašava, moguće je procijeniti utjecaj koronalne mase ejekcije samo 30 minuta prije nego što udari u Zemlju, što jedva ostavlja dovoljno vremena za upozorenje.

“Značajna rasprava bila je posvećena pitanju je li trideset minuta obavijesti o neizbježnom dolasku CME-a dovoljno i potencijalnoj koristi ili potrebi za bilo kakvim ranijim, čak i impreciznim, upozorenjem”, upozorava izvještaj. Istraživači su se složili da različite agencije trebaju “unaprijediti međusobnu komunikaciju i koordinaciju”. Također su rekli da ti komunikacijski sustavi, kao i druga ključna infrastruktura poput zračnih luka i elektroenergetskih mreža, moraju biti otporniji i bolje pripremljeni za ovakve događaje.

Važnost kontinuirane pripreme

“Stalni napori za pripremu za događaje svemirskog vremena su ključni jer ekstremni događaj može ozbiljno utjecati na kritičnu infrastrukturu naše nacije i ugroziti našu nacionalnu sigurnost”, dodaje izvještaj. “Baš kao što se pripremamo za potrese, uragane i cyber napade, naša zemlja mora poduzeti mjere prije nego što se dogodi veliki svemirski vremenski događaj.”

Slučajno, u stvarnom svijetu, najveća geomagnetska smetnja u više od 20 godina, poznata kao “Gannonova oluja”, također je započela u isto vrijeme kada i vježba. Utjecaj na Zemlju bio je minimalan – malo problema s nekim pomicanjem satelita i nekoliko manjih nepravilnosti u elektroenergetskim mrežama – ali sljedeći put možda nećemo imati toliko sreće.

Zaključak

S obzirom na potencijalne prijetnje koje predstavljaju svemirski vremenski događaji, važno je da se pripremimo i osiguramo da imamo operativne planove i komunikacijske strategije koje će nas zaštititi. Naša sposobnost da se pripremimo može značajno utjecati na sigurnost i funkcionalnost našeg društva.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nothing Phone 3 će biti prvi flagship telefon tvrtke.

Next Post

Postoji samo jedna vrsta ptica koja može zaista letjeti unatrag

Related Posts