Oluja supermasivne crne rupe ispaljuje plinove “metke” brzinom od 30 posto brzine svjetlosti

Što su kvazari i zašto su važni u proučavanju svemira?

Kvazari su fascinantni fenomeni koji se javljaju kada supermasivna crna rupa u središtu galaksije jede materijal brzinom koja nadmašuje njenu sposobnost apsorpcije, rezultirajući time da ispljune više nego što može progutati. Ovaj materijal može zasvijetliti toliko jako da nadmaši cijelu galaksiju, a neki od tih izbačenih materijala mogu dostići nevjerojatne brzine.

Otkrivenje kvazara PDS 456

Jedan od najnovijih otkrića u ovom području je kvazar poznat kao PDS 456, koji doživljava ono što se može opisati kao nasilna oluja plazme. Da bi se supermasivna crna rupa pretvorila u kvazar, potrebni su određeni uvjeti da bi se materijal doveo blizu nje. Obično je to rezultat sudara galaksija koji donosi materijal u središnji dio crne rupe. Aktivnost kvazara može stvoriti mehanizam povratne informacije s ispuštanjem plazme koja kasnije formira galaktičke vjetrove.

Nejasnoće oko formiranja vjetrova

Međutim, način na koji se ovi vjetrovi formiraju u blizini crnih rupa ostaje nejasan. Zahvaljujući misiji XRISM (X-ray Imaging and Spectroscopy Mission), koju vodi JAXA, istraživači su nedavno razjasnili moćne izbacivanja plazme iz PDS 456. Istraživanje je otkrilo da su ovi vjetrovi neobični; nisu glatki, već zrnasti. Pomoću XRISM-a, tim je identificirao pet različitih komponenti plina koje se kreću brzinom između 20 i 30 posto brzine svjetlosti.

Impakt na galaksije

Svake godine, supermasivna crna rupa gubi dovoljno plina da stvori između 60 i 300 zvijezda sličnih Suncu. Ovi vjetrovi nose energiju više od 1.000 puta veću od galaktičkih vjetrova, iako se umjesto da se protežu tisućama svjetlosnih godina, izbacivanja nastaju unutar 0,1 svjetlosne godine od crne rupe.

Neumoljiva misterija

Točne veze između ovih izbacivanja i evolucije galaktičkih vjetrova još uvijek su nejasne, jer nije jasno kako se uklapaju u zajedničku evoluciju između supermasivne crne rupe i njene matične galaksije. Istraživači nastavljaju proučavati PDS 456 kako bi razotkrili ovu misteriju evolucije galaksija.

Vrijednost PDS 456 u istraživanju svemira

“PDS 456 je dragocjena laboratorija za proučavanje vrlo moćnih vjetrova koje proizvode supermasivne crne rupe u lokalnom svemiru. Ova nova opažanja omogućila su nam da izmjerimo geometriju i raspodjelu brzine vjetra s razinom detalja koja je bila nezamisliva prije pojave XRISM-a,” izjavila je Valentina Braito, istraživačica INAF-a iz Milana.

PDS 456 je relativno blizak kvazar s supermasivnom crnom rupom koja teži više od 1,5 milijardi puta više od Sunca i nalazi se 2,5 milijarde svjetlosnih godina od nas. Proučavanje ovog kvazara u detalje olakšava napredak u razumijevanju drugih udaljenijih kvazara. Istraživački tim također je zainteresiran za proučavanje različitih kvazara kako bi ustanovili je li PDS 456 izuzetak ili pravilo. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Nature.

Zaključak

Kvazari poput PDS 456 otkrivaju nam fascinantne aspekte svemira i evolucije galaksija. Svako novo otkriće približava nas razumijevanju kompleksnih procesa koji oblikuju naš univerzum, čineći istraživanje svemira još uzbudljivijim nego ikad prije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Xiaomi će uskoro otkriti flagship čip za telefone koji će se suprotstaviti Apple A18 Pro i Snapdragon 8 Elite – evo zašto je to velika stvar

Next Post

Kada je najvjerojatnije da ćete biti prevareni, prema novoj studiji

Related Posts