Erektovrsti pingvini: Zanimljivi i tajanstveni stanovnici Novog Zelanda
Erektovrsti pingvini (Eudyptes sclateri) možda nisu najpoznatiji predstavnici svijeta pingvina, ali sigurno imaju nekoliko zanimljivih trikova u svojim malim perajama. Ovi neobični ptice svake godine legu zapravo samo jedan i pol jaja, što je prilično bizarna strategija razmnožavanja. Kao najmanje proučavana vrsta pingvina, postoje samo na dva otočna skupa u Novom Zelandu: Antipodima i Bounty otocima.
Ova vrsta dobila je nadimak “zaboravljeni pingvini” zbog nepristupačnosti svojih staništa, a naziv je prvi upotrijebio istraživač Lloyd Davis, koji je autor studije iz 2022. godine. Podaci u toj studiji temelje se na informacijama prikupljenim 1998. godine i to su još uvijek najdetaljnija istraživanja dostupna o njihovom ponašanju tijekom razmnožavanja i hormonima.
Značajke erektovrstih pingvina
Erektovrsti pingvini pripadaju grupi od sedam vrsta unutar roda Eudyptes. Svi pingvini tog roda obično legu po dva jaja tijekom razmnožavanja. Međutim, ono što ih izdvaja je da prvo jaje gotovo nikada ne preživi. Ova vrsta ima ono što se naziva “ekstremni obrnut dimorfizam veličine jaja”, gdje je prvo jaje znatno manje od drugog.
Neobična strategija polaganja jaja
Još je zanimljivije to što se prvo jaje gubi ili prije nego što se položi drugo jaje ili na sam dan polaganja. Niti jedno prvo položeno jaje nije zabilježeno da je preživjelo duže od sedam dana nakon što je drugo jaje ušlo u gnijezdo. Tim predvođen Davidom proučavao je koloniju od 29. rujna do 22. listopada 1998. godine, promatrajući pingvine do 12 sati dnevno tijekom perioda udvaranja i polaganja.
Eksperimenti i nalazi
Tim je također mjerio veličine jaja, kako prvih, tako i drugih. Primijetili su mnogo slučajeva u kojima je prvo položeno jaje izbačeno iz gnijezda, bilo namjerno od strane pingvina ili slučajno. Gnijezda pingvina su vrlo jednostavna, s malo materijala, stoga je tim odlučio provesti eksperiment kako bi vidio mogu li produžiti vrijeme u kojem prvo jaje ostaje u gnijezdu okružujući ga prstenom od kamenčića. Iako je to u početku poboljšalo zadržavanje jaja, na kraju su sva prva položena jaja izgubljena, bez obzira na to je li gnijezdo bilo okruženo kamenčićima ili ne.
Razlozi za gubitak prvog jajeta
Tim smatra da pingvini odbacuju prvo jaje jer je ono formirano dok se ptice još uvijek sele, pa je stoga manje i manje robusno od drugog jajeta, koje se formira na otočju za razmnožavanje. Istraživači su također otkrili da oko polovice parova pingvina jedva inkubiraju prvo jaje, dok puno više vremena provode inkubirajući veće drugo jaje. Glavni razlog za ovaj fenomen je vjerojatno taj što pingvini ne mogu donijeti dovoljno hrane za nahraniti dva pilića, pa se stoga mnogo više zalažu za veće drugo jaje.
Zaključak
Erektovrsti pingvini imaju najveću razliku u veličini jaja koja se polažu u istom razdoblju među svim vrstama ptica. Kao što je rekao Davis za BBC Discover Wildlife: “Problem je u tome što ne možete položiti drugo jaje dok ne položite prvo. Dakle, sve što možete učiniti je smanjiti ulaganje u prvo jaje koliko god možete.” Ova fascinantna ptica nastavlja nas iznenađivati svojim jedinstvenim ponašanjem i prilagodbama, a daljnja istraživanja mogla bi otkriti još više nepoznatih tajni njihovog života.