Ispod Istočne Afrike skriva se veliki superplamen koji bi mogao uzrokovati njezino razdvajanje

Otkrivanje tajni istočnoafričkog rift sistema

Prema novom istraživanju, vulkanska aktivnost i tektonsko razdvajanje Istočnoafričkog rift vala najvjerojatnije su uzrokovani procesima duboko unutar Zemlje, preciznije na granici između jezgre i plašta. Ova studija osporava raniju hipotezu koja sugerira da je rift rezultat manjih plimskih tokova s plićim izvorima. Prvi ljudi nisu imali pojma da žive u jedinstvenom geološkom kontekstu.

Jedinstveni geološki fenomen

Istočnoafrički rift sistem (EARS) trenutno je u procesu razdvajanja Afrike na dva kontinenta, a predstavlja najveći kontinentalni rift sistem na našem planetu. Većina objašnjenja za ekstremne događaje koji se tamo odvijaju temelji se na materijalu iz plašta koji se uzdiže s ruba tajanstvene oblasti čiji se centar nalazi ispod Južnog Atlantika.

Alternativne teorije nešto drugačijeg pristupa

Iako postoje objašnjenja koja sugeriraju da se u riftu mogu nalaziti dva manja, vjerojatno plića plima, istraživači pokušavaju razjasniti što pokreće EARS. Profesor Fin Stuart s Univerziteta u Glasgowu i njegovi kolege proučili su izotopne omjere plemenitih plinova zarobljenih u magmi. Plemeniti plinovi mogu otkriti obrasce ponašanja duboko unutar Zemlje, jer se u gornjem plaštu imaju priliku osloboditi tijekom milijardi godina, gubeći lakše izotope više nego teže.

  • U dubljim slojevima plašta, omjeri plinova se smatraju sličnim onima kad je Zemlja nastala.
  • Ipak, količine ovih plinova su obično toliko male da onečišćenje iz atmosfere može iskriviti mjerenja.
  • Geolozi trebaju bušiti duboko u Zemlju kako bi bili sigurni u svoje rezultate, no to je preskupo za tipične znanstvene proračune.

Izvori podataka i značajni nalazi

U istraživanju su prikupljeni uzorci iz geotermalnog polja Menengai, uz uzorke iz obližnjih izvora gdje je kontaminacija bila vjerojatnija. Ovi uzorci su uspoređeni s plinovima prikupljenim na sjevernom kraju EARS-a oko Crvenog mora, kao i dalje na jugu u Malawiju. U svakom slučaju, plinovi su pokazali vrlo slične izotopne omjere, što sugerira sličan izvor.

Komparativna analiza s drugim lokacijama

Osim toga, omjeri izotopa također su se preklapali s onima dobivenim iz vulkanskih stena na Havajima, najpoznatijeg primjera duboke plimne struje. S druge strane, vulkanski plinovi iz Južne Afrike sadržavaju manje neon-21, u usporedbi s neon-22, što ukazuje na drugačiji izvor, vjerojatno one bliže gornjem dijelu plašta.

Značaj istraživanja i zaključak

„Naša istraživanja sugeriraju da ispod Istočne Afrike postoji golem vrući komad stjene s granice jezgre i plašta, koji udaljava ploče i podupire afrički kontinent, čineći da bude stotinu metara viši nego što bi trebao biti”, izjavio je Stuart. U znanstvenom jeziku, istraživanje navodi: „Ovo pruža uvjerljive geokemijske dokaze u korist postojanja Afričkog Superpluma i izgleda da isključuje postojanje više odvojenih plimnih struja koje potječu iz različitih regija.”

Studija je dostupna u časopisu Geophysical Research Letters i predstavlja važan korak u razumijevanju geoloških procesa koji oblikuju naš planet.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Koliko je Zemlja svijetla s Mjeseca i možete li čitati pri tome?

Next Post

Tri vrste ženskog orgazma prema znanosti

Related Posts