Istraživanje o Naborima Na Rukama U Vodji: Što Saznajemo?
U novom istraživanju, inspiriranom pitanjem jednog studenta, otkriveno je iznenađujuće saznanje o ljudskim prstima i kako se oni naboraju nakon što su uronjeni u vodu. Kada uronite prste u vodu na duže vrijeme, vjerojatno primijetite da postaju naborani ili “slični smokvama”. Iako se može činiti kao da je to rezultat namakanja prstiju, u stvarnosti nije tako.
Povijest Istraživanja
Godine 1935. liječnici su primijetili da pacijenti s oštećenjem medijanog živca, koji se proteže od ruke do ruke, ne razvijaju bore na prstima nakon uranjanja u vodu. Ovo sugerira da fenomen naboranih prstiju kontrolira naš živčani sustav. Ako bi bilo u pitanju samo namakanje kože, naborane prste ne bi izostali kod pacijenata s oštećenjem živca.
Kako Autonomni Živčani Sustav Utječe
“Funkcije poput disanja, treptanja, otkucaja srca ili sužavanja zjenica na suncu odvijaju se bez našeg svjesnog kontrole zahvaljujući autonomnom živčanom sustavu. On također automatski kontrolira širenje i suženje krvnih žila,” objasnio je Guy German, vanjski profesor biomedicinskog inženjerstva na Sveučilištu Binghamton, State University of New York. “Ovo sužavanje krvnih žila uzrokuje da koža postane naborana nakon dužeg plivanja.”
Kada vaše ruke i noge dođu u kontakt s vodom duže od nekoliko minuta, znojnice u koži se otvaraju, dopuštajući vodi da prodre u tkivo. Ta dodatna voda smanjuje udio soli u koži, a nervna vlakna šalju poruku o nižim razinama soli mozgu, što uzrokuje sužavanje krvnih žila.
Iznenađujuće Otkriće Studenta
Nakon što je napisao članak prilagođen djeci 2023. godine, German je dobio niz pitanja, među kojima je bilo i jedno koje ga je zaintrigiralo: “Ali, da li se bore uvijek formiraju na isti način?” “Nisam imao pojma!” rekao je German, profesor na Odjelu za biomedicinsko inženjerstvo. “To je dovelo do ovog istraživanja kako bismo saznali.”
U okviru istraživanja, tim je zamolio sudionike da urone ruke u vodu 30 minuta, a zatim ih fotografirati i ponoviti postupak nakon 24 sata. Kada su analizirali uzorke, otkrili su da “ova studija konačno otkriva da su topografski uzorci bora uzrokovani dugotrajnim uranjanjem ljudske ruke u vodu ponovljivi i dosljedni u različitim vremenskim točkama.”
Utjecaj na Forenziku i Identifikaciju
Iako je ovo otkriće samo po sebi zanimljivo, moglo bi imati značajne implikacije u forenzici, primjerice u otiscima prstiju ili identifikaciji tijela pronađenih nakon duljeg izlaganja vodi. Zašto su uzorci tako slični? “Krvne žile se ne pomiču značajno—malo se kreću, ali u odnosu na druge krvne žile, prilično su statične,” objašnjava German. “To znači da bi se bore trebale formirati na isti način, i dokazali smo da to jest tako.”
German se također nada istraživanju dodatnih pitanja vezanih uz uranjanje kože sa svojim studentima. “Osjećam se kao dijete u trgovini slatkiša jer ima toliko znanosti koju ne znam,” dodao je. “Zahvaljujemo ljudima u The Conversation i prekrasnom pitanju koje su nam postavili, jer to stvara cool novu znanost.”
Zaključak
Ova zanimljiva studija, objavljena u Journal of the Mechanical Behavior of Biomedical Materials, donosi nova saznanja o tome kako naš autonomni živčani sustav utječe na naše tijelo, čak i kada je u pitanju nešto toliko jednostavno kao što su nabori na prstima. U budućnosti, ova otkrića mogu otvoriti vrata novim istraživanjima i aplikacijama kako u znanosti, tako i u forenzici.