Uskoro ćemo svjedočiti zvjezdastom događaju potencijalno prvotno zabilježenom u srednjovjekovnom rukopisu

Očekujte zvjezdani događaj: Nova eksplozija T Coronae Borealis

Svijet se uskoro priprema svjedočiti izvanrednom zvjezdanom događaju koji je prvi put zabilježen još 1217. godine. Riječ je o novoj eksploziji zvijezde T Coronae Borealis (T CrB), poznatoj i kao Blaze zvijezda. Ovaj zanimljiv dvojni sustav zvijezda, koji se sastoji od bijelog patuljka i crvenog divova, većinom nije vidljiv s naše Zemlje bez upotrebe teleskopa. Smješten 3,000 svjetlosnih godina daleko od nas, gravitacija bijelog patuljka polako povlači materijal s crvenog diva, stvarajući događaj koji se događa jednom u životu (ili dvaput, ako imate nevjerojatnu sreću).

Kako dolazi do eksplozije nove?

Prema NASA-i, bliske zvijezde postaju nestabilne uslijed povećanja temperature i pritiska, što uzrokuje izbacivanje vanjskih slojeva. Bijeli patuljak tada prikuplja taj materijal na svojoj površini. “Tanka gusta atmosfera bijelog patuljka na kraju se zagrijava dovoljno da izazove nekontroliranu termonuklearnu reakciju – što rezultira novom koju vidimo s Zemlje,” objašnjavaju znanstvenici. Ovi se fenomeni događaju otprilike svakih 80 godina, a znanje o tome dolazi iz promatranja iz 1866. i 1946. godine, kada je sustav zvijezda zasjao tisuće puta svjetlije i postao vidljiv golim okom.

Historijska zapažanja T Coronae Borealis

Zvijezda T Coronae Borealis zabilježena je i ranije. U prosincu 1787. godine, svećenik Francis Wollaston primijetio je i dokumentirao zvijezdu na poziciji T Coronae Borealis, koja je najvjerojatnije ponovo zasjala. Dodatno, imamo i odavno zabilježen opis zvijezde iz 13. stoljeća u Bavarskoj. Prema riječima Brada Schaefera, profesora emeritusa na Louisiana State University, “događaj iz 1217. godine ima izvještaj svjedoka koji je napisao Abbott Burchard iz Upsberga. On opisuje brzo rastuću zvjezdanu točku (‘stella’) u Corona Borealis koja je ‘sjajila velikom svjetlošću,’ trajala ‘mnoge dane,’ i bila tumačena kao ‘divan znak’.”

Što očekivati sljedeće?

Prije svakog prethodnog izbijanja, zvijezda je prolazila kroz porast svjetlosti, koji je bio praćen padom prije erupcije. “Pre-erupcijski pad T CrB već je započeo u ožujku/ travnju ove godine,” objašnjava Američka udruga promatrača varijantnih zvijezda (AAVSO). “Ako je pad u 2023. sličan onome iz 1945., primarno izbijanje bi se moglo dogoditi otprilike 1.1±0.3 godina kasnije, tj. u 2024.4±0.3.” Astronomi očekuju da će se sljedeća nova dogoditi između sada i rujna.

Ne propustite ovaj povijesni trenutak

Pazite prema sazviježđu Corona Borealis u narednim mjesecima (ne brinite, teško ćete propustiti vijesti kada se dogodi) i svjedočit ćete ovom događaju koji se događa jednom u životu, baš kao što su to učinili i oni 1217. godine. A ako propustite, uvijek možete pratiti kometu C/2023 A3 koja će postati vidljiva u nadolazećim mjesecima.

Pripremite se na ovaj nevjerojatan zvjezdani show i uživajte u prizoru koji će vas ostaviti bez daha!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Biofluorescencija naspram bioluminescencije: Koja je razlika?

Next Post

Vaša tjelesna pozicija utječe na brzinu djelovanja lijekova, pokazuje nova studija

Related Posts