Zašto su rollercoasteri toliko privlačni?
Rollercoasteri su istinska podjela među ljudima. Dok jedni uživaju u adrenalinskom uzbuđenju, drugi se odlučuju udaljiti od iskustva koje nalikuje na simulaciju smrti u visokoj brzini. Konkurencija među tematskim parkovima dovela je do dizajniranja vožnji koje postaju sve veće, više i brže. No, postoji li granica kako visoko može ići rollercoaster prije nego što osjećaj opasnosti postane stvarna, fatalna prijetnja?
Visina i opasnost rollercoastera
Visina sama po sebi nije dovoljna da rollercoaster postane opasan. Mnogi faktori, uključujući brzinu, raspored staze i sigurnosne mjere za putnike, doprinose potencijalno opasnim uvjetima vožnje. Međutim, visina je jedan od najvažnijih čimbenika, jer što je veća visina, ekstremnije sile postaju.
Jedna od tih sila je gravitacijska sila, poznata kao G-sila, koja mjeri što doživljavate kada se ubrzavate velikom brzinom. Ova pojava je posebno značajna za astronavte i vozače Formule 1, koji doživljavaju ekstremne G-sile kao dio svojih uzbudljivih poslova.
Pozitivne i negativne G-sile
Na rollercoasteru možete doživjeti pozitivnu i negativnu G-silu, a ne radi se o “zabavi” i “neprijatnosti”. Pozitivna G-sila javlja se kada vožnja ubrzava i gura vas unatrag u sjedalo. Negativna G-sila se događa kada imate osjećaj da vas izbacuje iz sjedala. Snaga te sile uvelike ovisi o visini; što više padaš, brže ideš. Isto vrijedi i za strmine, budući da će vertikalni padovi primijeniti veće sile u usporedbi s nagibima.
Dok su promjene u G-sili zabavne za ljubitelje uzbuđenja, previše ekstremnih iskustava može dovesti do gubitka svijesti i ozljeda. “Zabavna zona” G-sila kreće se između dva i pet G-a, ali se procjenjuje da bi mogli preživjeti nekoliko sekundi na devet G-a. Prema znanstvenim podacima, ubrzanje od devet G-a učinilo bi da se vaše tijelo osjeća devet puta težim.
Granice rollercoastera i ideja “Eutanazijski rollercoaster”
Iako bismo mogli dizajnirati rollercoaster koji premašuje ljudsku toleranciju na G-sile, trenutni vozači i piloti drže se sigurnih granica. Jedna zanimljiva ideja dolazi od Julijonasa Urbonasa, bivšeg zaposlenika zabavnog parka, koji je osmislio “Eutanazijski rollercoaster” – vožnju koja igra s G-silama kako bi uzrokovala euforiju prije gubitka svijesti i, na kraju, smrti. Ovim konceptom se bavi osjetljivom tematikom, ali potiče na razmišljanje kako oblikovati rollercoastere s maksimalnim uzbuđenjem, dok istodobno osiguravaju sigurnost svojih putnika.
Primjeri najviših rollercoastera
Kingda Ka je trenutno najviši rollercoaster na svijetu, s visinom od 139 metara. Zanimljivo je razmotriti što bi se dogodilo kad bismo pokušali stvoriti rollercoaster visine 800 metara, poput Burj Khalife. U takvom slučaju, brzine bi dosegle oko 370 kilometara na sat, što bi značilo ozbiljne opasnosti, uključujući ozljede od krhotina ili čak smrt od sudara s pticom.
Za zaštitu očiju vozača na rollercoasteru Formula Rossa, koji se smatra najbržim na svijetu (240 km/h), potrebni su posebni naočale, dok bi zaštitna kaciga bila neophodna za zaštitu od ptičjih udaraca. Međutim, dodatna težina dodataka može utjecati na osjećaj G-sile koje doživljavate.
Zaključak
Kada je riječ o rollercoasterima, granice sigurnosti i uzbuđenja su neprekidno istraživane. S obzirom na trenutnu visinu Kingda Ka i Formula Rossa, već se nalazimo na rubu opasnosti. Ako ste pravi ljubitelj adrenalina, možda je najbolje rješenje postati astronaut – tko zna kakva uzbuđenja vas čekaju u svemiru!