Rješenje misterija divovske “fisure” u našoj galaksiji – Mliječnoj stazi
Nova otkrića iz NASA-ine Chandra X-ray observatorije i radioteleskopa donijela su mogućnost rješavanja zagonetke oko velikih struktura u središtu Mliječne staze. Astronomi su ranije primijetili ogromne strukture koje se ponekad nazivaju “kosti”. Ovaj članak donosi novosti o procesu formiranja zvijezda u Mliječnoj stazi, koja je spiralna galaksija s prepoznatljivim trakama.
Što su “kosti” Mliječne staze?
U Mliječnoj stazi, formacija zvijezda visoke mase primarno se odvija unutar divovskih molekularnih oblaka (GMC) ili divovskih molekularnih filamenata (GMF). Jedan od posebnih tipova GMF-a, nazvan ‘kost’ Mliječne staze, predstavlja najgušće strukture povezane sa spiralnim krakovima. U posljednjih nekoliko godina otkriveno je 20 takvih struktura.
- Te “kosti” povezuju spiralne krakove Galaksije i lokalne aktivnosti formiranja zvijezda.
- Ove strukture imaju ključne kine- matičke osobine GMC-ova.
Važno je istražiti kako se ove strukture formiraju i koju ulogu imaju u procesima formiranja zvijezda.
Galaktička središnja zmija
Jedna takva “kost”, dramatično nazvana Galaktička središnja zmija, proteže se na 230 svjetlosnih godina i privukla je pažnju autora novog istraživanja. Ova zanimljiva “kost” je posebno značajna jer je “slomljena” na dva mjesta, što ukazuje na složenu morfologiju.
“Zmija je izvanredan radio filament u galaktičkom središtu s morfologijom obilježenom s dva kuta duž svog približno 20 arcmin dugog opsega,” objašnjava tim u svom istraživanju. “Glavni i manji kutovi nalaze se tamo gdje je filament najviše iskrivljen od linearne magnetizirane strukture koja ide okomito na galaktičnu ravninu.”
Teorija o pulsaru
Analizirajući frakture u ovom kozmičkom filamentu (poznatom i kao G359.13) kroz radio i X-zračne podatke, istraživači su pronašli izvor X-zračenja i radija upravo na mjestu frakture. Vjeruju da je krivac vjerojatno pulsar – visoko magnetizirana neutronska zvijezda – koja je udarila u filament brzinom između 1 i 2 milijuna milja na sat (1.600.000 i 3.200.000 kilometara na sat).
- Ova kolizija je vjerojatno poremetila magnetsko polje unutar kosti, iskrivljujući radio signal.
- Elektroni i njihovi antimaterijski ekvivalenti, pozitroni, ubrzani su na visoke energije što se također smatra dodatnim izvorom ovih signala.
Važnost daljnjih promatranja
“Radio luminosnost i strma spektralna karakteristika kompaktnih izvora su u skladu s pulsarom,” ističe tim. “Pokazujemo da do flatenja spektra dolazi i pojačanoj sinkrotronskoj emisiji daleko od glavnog kuta uz Zmiju, što sugerira ubrizgavanje relativističkih čestica duž Zmije.”
Daljnja promatranja ovog filamentu su potrebna da bi se potvrdile ove hipoteze. Iako je Zmija udaljena udobnih 26.000 svjetlosnih godina od Zemlje, još uvijek vrijedi pratiti ovaj golem kozmički fenomen u središtu naše galaksije.
Nova slika Kozmičke Zmije dostupna je na web stranici CHANDRA X-ray Observatorija, a detalji su objavljeni u Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Završne misli
Otkrivanje ovih neobičnih struktura u Mliječnoj stazi otvara nova pitanja o formiranju zvijezda i dinamici galaksija. Istraživanje poput ovog poziva na daljnje promatranje kako bismo otkrili tajne našeg univerzuma.