Alkalna voda: Lijek za sve ili skupi besmisao?

Je li alkalna voda stvarno bolja od obične?

Kada pomislimo na bocu vode, možda pomislimo da je to jednostavno boca vode, zar ne? Nažalost, to nije uvijek slučaj. Poznate ličnosti i wellness TikTok korisnici preporučuju alkalnu vodu kao rješenje za brojne probleme, od “detoksikacije” tijela do usporavanja starenja. Ali, vrijedi se zapitati: postoji li istina u ovim tvrdnjama?

Što je alkalna voda?

Alkalna voda se općenito smatra vodom s višim pH vrijednostima od normalne. Razina pH mjeri koliko je nešto kiselo ili bazično, pri čemu se sve iznad pH 7 klasificira kao alkalno. Boca alkalne vode obično ima pH između 8 i 9, dok američka Agencija za zaštitu okoliša preporučuje pH od 6,5 do 8,5 za vodu za piće.

Jedna od glavnih tvrdnji o alkalnoj vodi je da je ona bolje hidratizirajuća od obične. Ova tvrdnja temelji se na istraživanju iz 2017. godine u kojem je 36 muških nogometaša podijeljeno u tri grupe. Svaka grupa je pila različitu vrstu vode, a rezultati su pokazali da su oni koji su pili vodu s niskim mineralima i visokom alkalnošću bili bolje hidratizirani.

Što kažu istraživanja?

Iako su rezultati ove studije zanimljivi, veličina uzorka od 36 sudionika smatra se malom, a autori sami navode da su podaci “preliminarni”. Za medicinske stručnjake bi bilo potrebno daljnje istraživanje, uključujući kliničke studije, da bi se dokazale zdravstvene koristi alkalne vode.

Problemi s bubrežnim kamenjem

Bubrežni kamenci mogu biti izuzetno neugodna pojava. Kada su uzrokovani nakupljanjem mokraćne kiseline ili cistina, liječenje može biti skupo i zahtijevati redovito uzimanje tableta. Grupa istraživača s Kalifornijskog sveučilišta u Irvineu ispitivala je može li alkalna voda biti pristupačnija alternativa. Mjerenjem alkalnog sadržaja pet različitih brendova alkalne vode, otkrili su da ona ne donosi dodatne koristi u odnosu na običnu vodu kada je riječ o liječenju bubrežnih kamenaca.

Može li alkalna voda usporiti starenje?

Dok se neki pristupi usporavanju starenja čine ekstremnima, konzumacija alkalne vode izgleda relativno bezazleno. Međutim, da li nauka podržava tvrdnju da alkalna voda usporava starenje? Jedna studija iz 2020. godine provedena na miševima pokazala je pozitivne učinke alkalne vode na markere starenja, no ti su rezultati teško primjenjivi na ljude. Potrebna su daljnja istraživanja na ljudima kako bi se utvrdili dugoročni učinci.

Je li alkalna voda sigurna?

Akutno gledajući, povremena konzumacija alkalne vode za većinu ljudi nije problematična, No, Dr. Howard E. LeWine iz Harvard Health Publishing-a upozorava osobe koje uzimaju lijekove koji blokiraju kiseline u želucu (proton-pump inhibitori) na povećanje pH, što može dovesti do komplikacija.

Zaključak

Iako postoje brojne tvrdnje o alkalnoj vodi, dokazi koji ih podržavaju nisu dovoljno jaki da bi se preporučila umjesto obične vode. Ništa ne sprječava da probamo bocu alkalne vode, ali ako biramo između te i obične, možda bi bilo bolje uštedjeti novac i ostati uz vodu s normalnim pH. Na kraju, najbolje je uvijek konzultirati se s kvalificiranim zdravstvenim stručnicima kada je riječ o održavanju zdravlja i dobrobiti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

5 stvari koje očekujemo od sljedećeg Samsung Galaxy Unpackeda

Next Post

RFK Jr. tvrdi da MMR vakcina sadrži “ostatke abortirane fetusa” – ne sadrži

Related Posts