Prevara povrata novca je u porastu – evo kako sumnjivi povrati čine vaše omiljene aplikacije skupljima

Prevare s povratima novca: Rastuća prijetnja globalnim tvrtkama

Prema novim istraživanjima, prevare s povratima novca postaju sve veće financijske i operativne opterećenje za globalne poslovne subjekte. Istraživanje koje je financirao Mastercard, provedeno od strane Datos Insights, procjenjuje da će prodavači do 2025. godine izgubiti 15 milijardi dolara zbog prijevara s povratima.

Statistika o povratima novca

Ukupan volumen povrata novca ove godine projicira se na 33,79 milijardi dolara, s očekivanim porastom na 41,69 milijardi dolara do 2028. godine. Ove prevare imaju široke posljedice koje utječu na sve, od trgovaca do potrošača.

  • 45% povrata dolazi od “prvih stranaka”, gdje validni kupci lažno negiraju transakcije.
  • Povećanje digitalnih i transakcija bez fizičke prisutnosti učinilo je e-trgovinu bržom, ali i ranjivijom.

Utjecaj na poslovanje

Dodatna opasnost dolazi iz jednostavnosti s kojom zlonamjerni akteri mogu osporavati troškove putem bankovnih aplikacija, čak i bez čvrstih dokaza. Mastercard procjenjuje da ako se brzo ne poduzmu mjere, broj povrata će porasti na 324 milijuna do 2028. s trenutnih 261 milijun u 2025. Nagađanje o povratima više nije samo financijski problem za online tvrtke, već postaje ozbiljna prijetnja, posebno za mala i srednja poduzeća (SME).

Financijski teret za mala i srednja poduzeća

Naime, prosječna vrijednost povrata po sporu u nekim industrijama prelazi 120 dolara. Mnoge tvrtke, a posebno mala i srednja poduzeća, ne mogu priuštiti te troškove. Kako bi uštedjeli vrijeme, mnogi prodavači ignoriraju niskovrijedne zahtjeve za povratom, ali se ti gubici brzo nakupljaju. Sada su prisiljeni donijeti odluku hoće li podnijeti gubitak ili ozbiljno ulagati u kibernetičku sigurnost i procedure rješavanja sporova.

Kibernetički napadi sveprisutni

Podaci Mastercarda otkrivaju da je 46% malih i srednjih poduzeća iskusilo kibernetički napad, s teškim posljedicama: 18% je podnijelo stečaj, a 17% je potpuno zatvorilo svoja vrata. Stoga je kibernetička sigurnost sada postala bitna, s 62% malih i srednjih poduzeća koja ju postavljaju kao prioritet u proračunu, a oko 80% smatra je kritičnom za svakodnevne operacije.

Tehnološka rješenja za budućnost

Što je rješenje? Napredni alati temeljen na umjetnoj inteligenciji. Automatizirane obavijesti, jasni opisi transakcija i detaljni digitalni računi omogućuju pametnije upravljanje sporovima. Mastercard ističe da poslovni subjekti koji koriste ove alate sada pobjeđuju u više od polovice svojih slučajeva gdje osporavaju povrate s dokazima.

Suradnja za smanjenje rizika

Poslovanje treba surađivati s najboljim pružateljima usluga trgovaca i platnim platformama kako bi se smanjila ova prijetnja. Bez intervencije, troškovi će neizbježno pasti na svakodnevne kupce u obliku viših cijena i sporijeg servisa.

Zaključak

Prevare s povratima novca predstavljaju ozbiljan izazov za suvremeni e-trgovinski krajolik. Ulaganje u sigurnosne mjere i pametna rješenja ključni su za zaštitu ne samo tvrtki, već i potrošača. Kompanije koje prepoznaju ove prijetnje i poduzmu odgovarajuće mjere mogu osigurati stabilan temelj za rast i uspjeh u budućnosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Najnoviji curenja Sony WH-1000XM6 mogla su otkriti dizajn i cijenu slušalica

Next Post

Recite zbogom sporom Wi-Fi-ju: infracrvene zrake mogle bi napajati buduće 5G i 6G mreže

Related Posts