Jedna Osoba je Otpad, Druga Blago: Utjecaj Cezarskog Rasporeda na Mikrobiom Bebe
Jedna osoba može smatrati nečim otpadom, dok će ga druga vidjeti kao blago. U kontekstu najnovijih istraživanja o mikrobiomima beba rođenih carskim rezom, to blago možda leži u neobičnoj smjesi mlijeka i izmeta. Postavlja se pitanje: kako način na koji se beba rađa – vaginalno ili carskim rezom – može utjecati na zdravlje djeteta?
Kako Način Poroda Utječe na Zdravlje
Postavlja se teorija da način na koji se beba rađa utječe na broj i tip mikroba u crijevima novorođenčeta. Brojne studije sugeriraju da carski rez može povećati rizik od razvoja raznih stanja kao što su:
- Astma
- Celiakija
- Diabetes
Ovdje na scenu stupa istraživanje pod nazivom „Studija o Cezarskom Razu i Crijevnoj Flori Novorođenčeta” (SECFLOR). Ova klinička studija ispituje može li takozvani „mliječni napitak s izmetom“ – mala količina majčinog fecesa razrijeđena u mlijeku – pomoći u unaprjeđenju korisnih mikroba u crijevima beba rođenih carskim rezom.
Inovativna Istraživanja o Fekalnim Transplantima
Ova metoda, poznata kao fekalni transplantat, potencijalno može biti rješenje za razna medicinska stanja. SECFLOR je posebno zanimljiv jer je trenutno prva randomizirana i kontrolirana studija koja testira kombinaciju mlijeka i izmeta.
Preliminarni rezultati istraživanja, koja je obuhvatila 31 bebu rođenu carskim rezom podijeljenu u dvije grupe, pokazuju obećavajuće naznake. Na prvom hranjenju, 15 beba je dobilo smjesu mlijeka i izmeta, dok je preostalih 16 dobilo placebo. Iako su sve bebe na rođenju imale sličnu mikrobiološku raznolikost, dan nakon liječenja su se pokazale razlike između dviju grupa. Grupa koja je primila smjesu pokazala je veću mikrobiološku raznolikost sve do 6. mjeseca.
Oprez Kod Fekalnih Transplantata
Iako rezultati izgledaju obećavajuće, znanstvenici još uvijek ne mogu donijeti čvrste zaključke o učinkovitosti ove metode. Razlog tome nije samo to što je istraživanje u tijeku, već i zbog nedostatka važne usporedbe sa mikrobiomima beba koje su rođene vaginalno.
U prethodnom malom istraživanju, tim je otkrio značajnu sličnost mikrobioma beba koje su primile fekalne transplantate s onima koje su rođene na prirodan način. Međutim, unatoč mogućem budućem napretku u istraživanju, naučnici naglašavaju da se ne treba pokušavati vlastoručno miješati „napitke” za novorođenčad.
“Morate biti sigurni da materijal koji dajete novorođenčetu ne sadrži patogene koji mogu uzrokovati bolest,” istaknuo je Otto Helve, glavni istraživač studije. “Iako se čini jednostavno, zahtijeva strogu kontrolu.”
Zaključak
Izvještaji s IDWeek 2024. pokazali su da istraživanje poput SECFLOR-a može otvoriti vrata novim terapeutskim mogućnostima. Kako se znanost nastavlja razvijati, važno je pratiti kako će se ova istraživanja odvijati i što će budućnost donijeti za zdravlje novorođenčadi. Na kraju, iako su rezultati obećavajući, podrška stručnjaka i sigurni uvjeti su ključni za uspjeh svake medicinske intervencije.