Otkriće prvih poznatih igala za tetoviranje iz drevne Maya civilizacije
U intrigantnom otkriću, znanstvenici su pronašli par igala od krečnjaka uz ljudske kosti u špilji u Belizeu, što bi moglo biti prvi poznati alati za tetoviranje povezani s drevnom Maya civilizacijom. Ova otkrića otvaraju nove poglede na kulturu i običaje Maya, uključujući njihovu praksu tetoviranja.
O važnosti otkrića
Znanstvena studija koja se bavi ovom temom otkrila je fascinantne aspekte života drevnih Maya. Nakon testiranja fragmentiranih alata na koži svinja, istraživači su utvrdili da oznake na ovim drevnim alatima odgovaraju onima koje proizvodi specifična metoda tetoviranja. Već dugo se smatra da su stari Maje imali tetovaže, a zapisi španjolskih konkvistadora opisuju kako su zajednice poput Mopan Maya nosile tetovaže na različitim dijelovima tijela, uključujući prsa i genitalije.
Umjetnost Maya i tetovaže
Sculpture i drugi umjetnički radovi iz razdoblja klasične Maje često prikazuju pojedince prekrivene geometrijskim uzorcima. Iako dosad nisu pronađeni sačuvani primjerci tetovirane kože s drevnih Maya lokaliteta, jedan prehispanski mumija iz susjedne Toltečke kulture pronađena je s tetovažama na rukama.
Što su burin spalls?
Prekretnica u ovoj studiji je otkriće dva “burin spalls” – kamenih ljuskica – iz lokaliteta nazvanog Actun Uayazba Kab, poznate i kao Špilja otisaka ruku. Ovaj lokalitet, pored ljudskih ostataka, sadrži i visoko cijenjene predmete od žada i obsidijana, što sugerira ritualno značenje mjesta. Oblik burin spalls, kao i prisutnost crnog pigmenta na vrhovima, upućuje na to da su možda korišteni za stvaranje “tetovaža ubodom”.
Proučavanje i eksperiment
Tetovaže grebanjem, također poznate kao “hand/stick-poked tattoos”, stvaraju se primjenom pigmenta na vrhu igle i izravnim ubodom u kožu. Ova metoda smatra se najčešćom tehnikom za stvaranje tetovaža prije nego što su izumljeni moderni električni alati. S obzirom na mikroskopski uzorak korištenja na burin spalls, istraživači su primijetili da su oznake “jasno usklađene s onim što bi se očekivalo na alatima krečnjaka korištenim na mesu i koži”.
Kako bi potkrijepili svoju hipotezu, autori studije su koristili repliku spalla da bi stvorili tetovažu ubodom na svježoj koži svinja, za koju tvrde da je najbolji biološki model za ljudsku kožu. Uzorak korištenja na ovoj eksperimentalnoj spalla bio je dosljedan onima na dva drevna alata pronađena u špilji.
Zaključak i značaj otkrića
Iako kemijski sastav ostataka nije poznat, “moguće je da su to tragovi tinjanskih boja poput onih opisanim u etno-historijskoj literaturi”, naveli su istraživači. Na temelju oblika alata, analize korištenja i preostalih ostataka, autori sugeriraju da su dva dotjerana burin spalla iz Actun Uayazba Kab vjerojatno bila alati za ubod koji su koristili stari Maje u svrhu stvaranja tetovaža.
Ovo otkriće objavljeno je u časopisu Journal of Archaeological Science: Reports i predstavlja značajan doprinos razumijevanju kulture i praksi drevnih Maya.