Tajna Grobnice u Vergini: Otkriće koje mijenja povijest
Skelet muške osobe, koji je ranije identificiran kao otac Aleksandra Velikog, zapravo su ostatci nepoznatog makedonskog kraljevića koji je umro najmanje 20 godina prije nego što je Aleksandrov otac ubijen. Smještena u Velikom tumulu u Vergini, drevna kostura se širom prihvaća kao pripadnost rodbini legendarnog vladara, no točna identifikacija osobe pokopane u ovoj grobnici ostaje misterij.
Povijest Velikog tumula
Otkriven 1977. godine na sjeveru Grčke, Veliki tumul u Vergini sadrži niz grobnica pripadnika dinastije Argeada, koja je osnovala Kraljevinu Makedoniju i kasnije kontrolirala staru Grčku. Nakon desetljeća znanstvenih rasprava, nedavno je utvrđeno da grobnica poznata kao Grobnica I sadrži tijela Filipa II Makedonskog – oca Aleksandra Velikog – zajedno s njegovom suprugom Kleopatrom i njihovim novorođenim sinom. Vjeruje se da je ovu trojicu ubila Filipova prethodna žena, Olimpija, 336. godine prije Krista, kako bi se otvorio put njezinom sinu, Aleksandru, da preuzme prijestolje.
Nova istraživanja otkrivaju iznenađujuće rezultate
Međutim, nova analiza kostiju iz Grobnice I sugerira da je muški skelet pokopan između 388. i 356. godine prije Krista – nekoliko desetljeća prije nego što je izvršeno kraljevsko ubistvo. Istraživači su koristili kombinaciju radiokarbonskog datiranja, genetske i izotopske analize te osteoloških opažanja kako bi utvrdili da je nepoznati muškarac imao između 25 i 35 godina kada je umro, dok je prateća žena bila stara od 18 do 25 godina.
- Nalazi isključuju bilo kakvu povezanost s Filipom II i njegovom suprugom Kleopatrom.
- Unutrašnji kosturi novorođenčadi pripadali su najmanje šest različitih beba, koje su pokopane nekoliko stoljeća nakon dvoje odraslih.
Sve novorođenčadi datiraju od 150. godine prije Krista do 130. godine nove ere, što dovodi autore do zaključka da su “tužni roditelji preminulih novorođenčadi iz rimskog doba prepoznali ovo mjesto kao spremnu i duboku grobnicu za odlaganje svojih mrtvih.”
Vjeruje se da su ti žalosni roditelji pristupili grobnici putem otvora ostavljenog od strane galskih keltskih pljačkaša u 3. stoljeću prije Krista, koji je bio vidljiv i u rimskom razdoblju. Ova otkrića isključuju mogućnost da su mlađi gosti grobnice potomci ubijenog kraljevskog para.
Neizvjesnost identiteta
Na temelju ovih rezultata, istraživači naglašavaju da “prethodne pretpostavke da skeletni ostaci pripadaju Filipu II, njegovoj supruzi Kleopatri i novorođenom djetetu nisu znanstveno održive.” Točno tko leži unutar grobnice ostaje nepoznato, a istraživači se suzdržavaju od nagađanja o identitetima odraslih muškarca i žene. Međutim, s obzirom na raskošnu prirodu tumula, oni tvrde da “muška grobnica mora biti grobnica visoko položene osobe, možda kralja koji je umro u mladoj ili srednjoj odrasloj dobi i pokopan nekoliko desetljeća prije Filipovog atentata.”
Zaključak
Ovo otkriće u Velikom tumulu u Vergini pruža nove uvide u povijest Makedonije i izaziva preispitivanje mjesta i uloga poznatih kraljeva i njihovih obitelji. Čini se da svaka nova studija otkriva još jedno slojevito značenje ovih drevnih ostataka, a njihova prava priroda može biti ključ za razumijevanje povijesnih događaja koji su oblikovali ovaj značajan dio svijeta.