Windscribe Pobijedio u Presudnoj Tužbi u Grčkoj: Važan Trenutak za No-Log VPN-ove
U značajnom pravnom ishodu, Windscribe je pobjednik u dugotrajnom dvogodišnjem pravnom sporu u Grčkoj, što predstavlja važan pomak za pružatelje no-log VPN usluga. Ovaj slučaj nije samo pobjeda za Windscribe, već i za sve koji vjeruju u važnost privatnosti na internetu.
Pozadina Slučaja
Yegor Sak, suosnivač i izvršni direktor Windscribea, suočio se s optužbama u vezi s navodnim kaznenim djelom na internetu koje je počinio nepoznati korisnik u lipnju 2023. godine. Međutim, 11. travnja 2025., sud u Ateni odlučio je odbaciti optužbu zbog nedostatka dokaza o bilo kakvom prekršaju. Sak je komentirao: “Naša pravna borba je završena. Prije nekoliko godina, neki idiot koristio je naš VPN za glupe stvari. Grčka je zatim odlučila optužiti mene zbog tih djela samo zato što je moje ime bilo na računu servera.”
Optužbe i Odbacivanje Slučaja
Prema službenom pravnom dokumentu koji je Windscribe podijelio s TechRadarom, Sak je optužen za “neovlašteni pristup elektroničkim podacima” koji je korišten za slanje masovnih spam emailova. Neimenovani korisnik je navodno iskoristio Windscribeov server u Finskoj za provale na web stranicu u Grčkoj. Što je bitno, grčke vlasti nisu izdale nikakvu sudsku obavijest Windscribeu, što je uobičajena praksa, već su izravno optužile Saka kao vlasnika računa vezanog uz kriminalno djelovanje.
- Odbacivanje optužbi zbog nedostatka dokaza.
- Veza s privatnošću i transparentnošću usluga VPN-a.
Utjecaj na Privatnost i Infrastrukturu
Sak upozorava da bi ovaj ishod mogao stvoriti zabrinjavajući presedan za sve koji posjeduju servere potencijalno korištene od strane drugih. “Ako se ovo održi, moglo bi kriminalizirati vlasništvo infrastrukture zbog postupaka anonimnih korisnika,” istaknuo je Sak. Ovaj slučaj zatvara pitanje koliko daleko idu odgovornosti pružatelja VPN usluga.
What Makes No-Log VPNs Unique?
No-log VPN je jamstvo da pružatelj nikada ne pohranjuje niti prati aktivnosti svojih korisnika. To znači da pružatelji ne mogu dijeliti nikakve informacije s vlastima kada ih zatraže, jer ti podaci jednostavno ne postoje. Neki su pružatelji, kao na primjer Mullvad i Private Internet Access (PIA), potvrdili legitimnost ovog pristupa u pravnim postupcima.
Zaključak: Važnost Pružatelja Privatnosti
Glavni cilj softvera za virtualne privatne mreže (VPN) je osigurati anonimnost korisnika prilikom surfanja internetom. Kako se pravne regulative mijenjaju, važnost privatnosti na internetu postaje ključno pitanje. Grčka tužba nije samo pravni ishod, već i važno priznanje prava na privatnost i sigurnost korisnika. Sak ponavlja posvećenost Windscribea korisničkoj privatnosti: “Neki smatraju da bi VPN-ovi trebali biti zabranjeni zbog zloupotreba, ali to je pogrešan pristup. Ako tako razmišljamo, trebali bismo zabraniti i čekiće i automobile.”