Američka Ekspanzija U Istraživanju Dubokomorskih Resursa
U posljednje vrijeme, Sjedinjene Američke Države planiraju drastično proširiti svoje napore u istraživanju morskog dna u potrazi za rijetkim metalima i ključnim resursima. Iako podržavatelji ovog poteza tvrde da bi mogao osigurati bitne minerale i dovesti do otkrića novih spojeva, ekološke organizacije upozoravaju na nepopravljivu štetu koju bi to moglo nanijeti morskim ekosustavima i “ubrza uništenje naših oceana”.
Izvršna Odluka i Njezine Posljedice
Ovaj korak dobio je zeleno svjetlo putem izvršne odluke koju je izdao predsjednik Trump 24. travnja. Odluka nalaže saveznim agencijama ubrzane procese istraživanja, vađenja i obrade ključnih minerala poput kobalt, nikla i rijetkih zemaljskih elemenata s morskog dna. Također, poziva na smanjenje administrativnih prepreka, povećanje ulaganja u znanost i tehnologiju dubokog mora, te izgradnju novih partnerstava s saveznicima kako bi se promicao odgovoran razvoj morskog dna.
Američka nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) izdala je izjavu podržavajući ovu odluku, opisujući je kao “sljedeću zlatnu groznicu” – što je izazvalo zabrinutost među znanstvenicima i ekolozima.
Dubokomorsko Rudarstvo: Izazovi i Rizici
Dubokomorsko rudarstvo postalo je vruća tema u posljednjim godinama. Ovaj proces uključuje korištenje golemih strojeva koji pretražuju morsko dno u potrazi za “dubokomorskim krumpirima”, polimetalnim loptama bogatim kobaltom i niklom, koji su potrebni za baterije i tzv. zeleni revoluciju. Ovi resursi potom se pumpaju na brodove iznad površine kroz cijevi koje se protežu kilometrima, dok se mješavina pijeska, morske vode i otpadaka ponovno vraća u more.
Potpuni opseg rizika još uvijek nije poznat, ali sve više dokaza sugerira da bi dubokomorsko rudarstvo moglo ostaviti dugotrajne i opasne posljedice na krhke morske ekosustave. Godine 1979. na mjestu u Clarion-Clipperton zoni u Tihom oceanu izvršeno je rudarenje, što je postalo proricanje budućnosti dubokomorskog rudarstva. Četrdeset godina kasnije, znanstvenici su se vratili da prouče ovo mjesto i otkrili da se morsko dno još uvijek muči s oporavkom. Iako su postojali neki znakovi biološke obnove, tim je uočio trajne promjene u sedimentima i znatan nedostatak većih životinja, ističući duboke ožiljke koje dubokomorsko rudarstvo može ostaviti na krhkim morskim ekosustavima.
Reakcije i Kritike
Ova izvršna odluka naišla je na široku kritiku ekoloških grupa iz različitih perspektiva. “Ovo je jasan primjer stavljenja pohlepe rudarskih tvrtki ispred razumnog razmišljanja. Svaka pokušaj ubrzavanja dubokomorskog rudarstva bez odgovarajućih zaštitnih mjera samo će ubrzati uništenje naših oceana,” izjavila je dr. Katie Matthews, glavna znanstvenica Oceane. “Ova izvršna odluka protivi se misiji NOAA. NOAA je zadužena za zaštitu, a ne ugrožavanje oceana.” Jeff Watters, potpredsjednik Ocean Conservancyja, također je izrazio sumnju: “Dubokomorsko rudarstvo predstavlja opasno nastojanje za naš ocean i sve nas koji o njemu ovisimo.”
Greenpeace je naglasio da je ova odluka očita “obećanja” Međunarodnoj upravi za dno mora, međuvladinom tijelu koje regulira dubokomorsko rudarstvo.
Međunarodni Reakcije i Zabrinutosti
Kako se bliži 2024. godina, 32 zemlje su službeno izrazile neki oblik protivljenja dubokomorskom rudarstvu, uključujući Kanadu, Veliku Britaniju, Francusku, Njemačku, Meksiko, Švedsku, Dansku i Austriju. Većina njih poziva na opreznu pauzu dok se ne upoznamo sa svim rizicima, dok su neke zemlje, uključujući Francusku, potpuno zabranile ovu praksu u svojim nacionalnim vodama. Arlo Hemphill iz Greenpeacea je rekao: “Dopuštanje dubokomorskog rudarstva mimo međunarodnog prava je kao paljenje šibice u prostoriji punoj dinamita – prijeti ekosustavima, globalnoj suradnji i kredibilitetu SAD-a u isto vrijeme.”
Zaključak: Budućnost Dubokomorskog Rudarstva
Unatoč pohvalama koje se daju ovoj izvršnoj odluci, stručnjaci naglašavaju da to može imati katastrofalne posljedice ne samo za oceane, već i za bilijune dolara koji ovise o njihovom zdravlju. “Ali ova izvršna odluka nije početak dubokomorskog rudarstva. Svuda gdje su vlade pokušale započeti dubokomorsko rudarstvo, propale su. Ova neće biti drugačija,” dodao je Hemphill.