Koja je najnovija zemlja na svijetu?

Najnovije zemlje na svijetu: Priča o Južnom Sudanu i Bougainvilleu

Uvod

Kada razmišljamo o zemljama, lako nam je pomisliti kako su one tu od davnina. No, mnoge nacije diljem svijeta još uvijek nisu dostigle stogodišnjicu svog postojanja. Uistinu, najmlađa i najpoznatija zemlja, Južni Sudan, upravo je na pragu svog 14. rođendana. Međutim, moglo bi se dogoditi da uskoro izgubi titulu “najnovije zemlje na svijetu”. U ovom članku istražujemo povijest Južnog Sudana i raspravljamo o mogućem novom nezavisnom entitetu – Bougainvilleu.

Južni Sudan: Nova republika

Južni Sudan, službeno poznat kao Republika Južni Sudan, postao je neovisna zemlja 9. srpnja 2011. godine, nakon referenduma održanog u siječnju te godine. Na tom je referendumu 99 posto anketiranih Južnosudanaca glasalo za neovisnost od sjevernog Sudana. U tom trenutku, ova mlada republika postala je unutrašnja zemlja koja zauzima površinu od otprilike 644,329 kvadratnih kilometara (248,777 kvadratnih milja), što je samo malo manje (oko 50,000 kvadratnih kilometara) od veličine Teksasa.

Granice i demografija

Južni Sudan graniči sa Sudanom na sjeveru (gdje se nalazi i područje Abeyi, koje obje strane polažu pravo), Etiopijom na istoku, te Kenijom, Ugandom i Demokratskom Republikom Kongo na jugu, dok se na zapadu nalazi Srednjoafrička Republika. Osim svoje mladosti kao neovisne države, Južni Sudan je također mlad po svojoj populaciji. Zemlja broji otprilike 12,703,714 ljudi, a prosječna dob građana iznosi tek 18,7 godina. Više od 42 posto stanovništva Južnog Sudana ima manje od 14 godina, dok u Sjedinjenim Američkim Državama taj postotak iznosi samo 18 posto.

Bougainville: Nova nada za neovisnost

Iako je Južni Sudan trenutno najnovija zemlja na svijetu, vrlo je moguće da će tu titulu uskoro preuzeti Bougainville, udaljen 14,000 kilometara (8,700 milja). Bougainville, službeno poznat kao Autonomna regija Bougainville, još uvijek je dio Papue Nove Gvineje – otočne zemlje u Tihom oceanu koja je postala neovisna 1975. godine. Aktivisti su pokušali proglasiti Bougainville neovisnom nacijom, no nisu uspjeli dobiti priznanje.

Konflikti i put prema neovisnosti

Konflikt je započeo krajem 1980-ih između Bougainville Revolucionarne vojske i Oružanih snaga Papue Nove Gvineje zbog eksploatacije velikog bakarnog rudnika Panguna. Sukob je eskalirao u građanski rat, tijekom kojeg je poginulo između 15,000 i 20,000 ljudi. Konflikt je završio potpisivanjem Bougainville mirovnog sporazuma 2001. godine, prema kojem je Bougainville trebao uspostaviti autonomnu vladu i održati referendum o neovisnosti.

Referendum i budućnost Bougainvillea

Referendum o neovisnosti napokon se održao 2019. godine, a gotovo 98 posto stanovnika Bougainvillea glasalo je za neovisnost. Iako je glasanje prošlo, Bougainville još nije postao samostalna nacija. Prema sporazumu između vođa Bougainvillea i Papue Nove Gvineje, najranije bi to moglo biti ove godine, a najkasnije 2027. godine. Kada će točno doći do neovisnosti – i kako će ona izgledati – ostaje neizvjesno.

Zaključak

Južni Sudan i Bougainville predstavljaju priče o mladim narodima koji teže autonomiji i neovisnosti. Dok Južni Sudan trenutno drži titulu najnovije zemlje, Bougainville se približava ostvarenju svojih snova o samostalnosti. Ove priče nas podsjećaju na snagu naroda u borbi za svoja prava i slobode, a svijet s nestrpljenjem očekuje razvoj situacije u obje regije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

700 kolača ubijeno je iz helikoptera u Victoriji, izazvavši bijes

Next Post

Trump želi novu “zlatnu groznicu” s dubokomorskim rudarstvom, ali u igri su ogromne stvari

Related Posts