Je li Ameliju Earhart stvarno pojele divovske rakove?

Amelia Earhart: Tajanstvena Sudbina Legendarne Pilotkinje

Amelia Earhart ostala je zauvijek upamćena iz više razloga. Kao jedna od najistaknutijih figura u povijesti avijacije, Earhart je svojim pionirskim postignućima kao pilotkinja probila brojne barijere, a posebno se ističe kao prva žena koja je samostalno preletjela Atlantik. Međutim, najviše se sjeća po svom misterioznom nestanku tijekom globalnog leta u srpnju 1937. godine. Od tada su se pojavile brojne spekulacije o tome što se dogodilo s njom, a jedna od njih ponovo se vraća u popularnu maštu – da li su Ameliju Earhart pojeli rakovi?

Misterija Nestanka

Godine 1940. britanski kolonisti istraživali su Nikumaroro, atol koji se nalazi oko 1,800 milja od Hawaiija u zapadnom Tihom oceanu. Tamo su pronašli dijelove kostura – točno 13 kostiju – za koje se pretpostavljalo da pripadaju Earhart, koja je bila nestala tri godine. U cilju potvrde svog otkrića, ostaci su poslani na analizu na Fidži, ali su kasnije izgubljeni. Ako su te kosti zaista bile njene, postoji teorija da su Earhart i njen navigator, Fred Noonan, izgubili put i sletjeli na Nikumaroro (tada poznat kao Gardner). Oko atola se nalazi greben koji je mogao poslužiti kao neka vrsta uzletne staze. Međutim, smatra se da je Noonan umro, a avion nestao u oceanu, ostavljajući Earhart samu.

Susret s Divovskim Kokosovim Rakovima

No, nije bila potpuno sama. Nikumaroro je dom divovskom kokosovom raku, golemom kopnenom beskralježnjaku za kojeg je poznato da lovi i ubija velike ptice za hranu. Ovi mega-rakovi mogu imati raspon nogu duži od jednog metra. Charles Darwin ih je opisivao kao “monstruozne”, iako je smatrao da su ukusni. Kokosovi rakovi su stekli svoje ime zbog sposobnosti razbijanja kokosa kako bi uživali u njihovom bijelom mesu, ali također love štakore i druge životinje koje se previše približe njihovim skrovištima. Tijekom noći, jata ovih divovskih rakova poznata su po tome da pretražuju područje u potrazi za plijenom.

Rakovi i Amelijin Nestanak

Kako se ova priča povezuje s misterijom Earhart? Sjetite se da je 1940. godine pronađeno samo 13 kostiju. Što se dogodilo s preostalih 193 kostiju koji čine ljudski kostur? Svi prstom upiru prema rakovima. Kokosovi rakovi, poznati i kao “kradljivci”, su tako neumoljivi u svojim hordama da mogu razbacati ostatke plijena po širokim područjima, a poznato je da žive na Nikumaroru. Ova teorija se prvi put pojavila, a Međunarodna grupa za povijesno spašavanje aviona (TIGHAR) provela je nekoliko eksperimenata koristeći svinjske lešine kako bi istražila gdje bi ih rakovi odveli i bi li to moglo dovesti do pronalaska više ljudskih ostataka. Utvrđeno je da rakovi mogu oskvrnuti tijelo u manje od dva tjedna i odnijeti kosti natrag u svoja skrovišta, što bi moglo objasniti zašto je 1940. godine pronađeno samo 13 kostiju.

Zadnje Istraživanje

Ova teorija može zvučati zanimljivo (i pomalo strašno), ali ona ostaje tek hipoteza unatoč svojoj ekstremnoj popularnosti na internetu i društvenim mrežama. Godine 2018., TIGHAR i tim istraživača i antropologa sa Sveučilišta Tennessee pokušali su ponovno istražiti misteriju koristeći pse posuđene od Zaklade za forenzičku medicinu. Iako tvrde da su psi prepoznali miris ljudskih ostataka, National Geographic je izvijestio 2019. da nije otkriveno ništa što bi moglo biti odlučujuće.

Zaključak: Traženje Odgovora

Misterija Amelije Earhart možda nikada neće biti razjašnjena, ali bez obzira na sve, nadamo se da je ono što se dogodilo bilo mirnije od perspektive da je postala plijen radoznalih rakova.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Jedna od najvećih pojedinačnih struktura na nebu otkrivena iznenađujuće blizu nas

Next Post

Enterprise preglednik mogao bi postati sljedeće bojno polje za hakere koji traže eksfiltraciju podataka

Related Posts