Mercedesova nova tehnologija upravljanja preko žice je sljedeći veliki trend u EV-u – i pomalo ću prihvatiti da je to budućnost

Revolucija u upravljanju vozilima: Steer-by-wire tehnologija

Misao o uklanjanju mehaničke veze između upravljača i prednjih kotača vašeg automobila može izazvati sumnju kod svakoga tko ima barem osnovno znanje o inženjeringu. Na kraju krajeva, prepustiti tako važnu funkciju, kao što je promjena trake ili navigacija na brzim seoskim cestama, kompjuteru moglo bi dovesti do raznih tehničkih problema. Zbog toga je Infiniti, kada je predstavio svoj Q50 model 2014. godine, dodao mehanički upravljački stup koji služi kao rezerva. Ali vremena se mijenjaju, a sve veći broj proizvođača tehnologiju smatra ključnom za razvoj automobila budućnosti – posebno onih koji su već zamijenili mnogo mehaničkih dijelova baterijama i električnim motorima.

Prednosti Steer-by-wire sustava

Jedan od najistaknutijih proizvođača koji se zauzima za korištenje upravljanja putem žice je Mercedes-Benz. Ova renomirana marka nedavno je objavila da će njezin ažurirani all-electric EQS biti prvi proizvodni model koji će sljedeće godine koristiti ovu tehnologiju. Evo nekoliko ključnih prednosti koje Mercedes ističe:

  • Brži odgovor na ulazne naredbe: Upravljački sustav omogućava gotovo trenutačnu reakciju, što poboljšava iskustvo vožnje.
  • Smanjeni fizički napor: Vozači će doživjeti manje umora tijekom dužih vožnji.
  • Uklanjanje vibracija: Tehnologija smanjuje nelagodu uzrokovanu neravnim površinama.
  • Više mjesta za koljena: Novi dizajn upravljača omogućuje lakše ulazak i izlazak iz automobila.

Mercedes također vjeruje da će kako automobili postaju sve automatiziraniji, volan izgubiti svoj tradicionalni značaj. Na primjer, Tesla je dodala Yoke upravljač na svoj Model 3 i druge, ali ti modeli nisu imali sustav upravljanja putem žice, koji je kasnije uveden u Cybertruck.

Kritike i mjesto za poboljšanje

Neki vlasnici Modela S, X i 3 povratili su se protiv Yoke upravljanja uz tvrdnje da otežava rotaciju volana tijekom parkiranja, posebno na kružnim tokovima. Osobno sam se uvjerio u to testirajući Model 3 u SAD-u; nije mi bilo udobno zbog nemogućnosti premještanja ruku, a parkiranje unatrag postalo je izazov. No, usprkos ovim kritikama, sustav upravljanja putem žice može omogućiti vozaču da ostvari puni upravljač bez prevelikog okretanja, prepoznajući situacije parkiranja pri niskim brzinama.

Pristup novih proizvođača

Najavljeni Lexus RZ jedan je od prvih globalnih automobila koji će uvesti sustav upravljanja putem žice s Yoke umjesto tradicionalnog okruglog volana, a japanski proizvođač naglašava da će rotacija biti oko 200 stupnjeva, što smanjuje potrebnu rotaciju volana prilikom skretanja.

Mercedes-Benz ističe da će njihova tehnologija upravljanja putem žice, unatoč kontroverznosti, značajno utjecati na udobnost vozača. “U kombinaciji s budućim uvjetnim i visoko automatiziranim vozačkim sustavima, vozač bi mogao zauzeti novi, opušteniji položaj tijekom dugih vožnji,” izjavili su iz kompanije prilikom predstavljanja najnovije tehnologije. Također, sustav omogućuje bolju vidljivost impresivnog Superscreen infotainment sustava koji su nedavno predstavili.

Zaključak: Budućnost vožnje

Unatoč brojnim prednostima, upravljanje putem žice zahtijevat će od vozača prilagodbu – nije lako odmah se naviknuti na novi način upravljanja. Međutim, s Toyota, Mercedes-Benzom i Teslom koji sada nude ovu tehnologiju, vjerojatno ćemo svjedočiti većem broju budućih modela koji će istraživati ovaj koncept, posebno oni koji nastavljaju poticati autonomnu vožnju. Ova inovacija predstavlja uzbudljivu budućnost automobilske industrije i vožnje.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Povećanje cijene OnePlus Watch 3 poništeno, sada samo 20 dolara više od očekivanog

Next Post

Španjolska postaje europska snaga produktivnosti na radnom mjestu, Ujedinjeno Kraljevstvo zaostaje

Related Posts