Prvi divovski virus pronađen u Finskoj je golem, dvostruko veći od gripe

Otkrivena Prva Divovska Virus u Finskoj

Uznemirujuća otkrića i istraživanja u svijetu mikroba otkrila su da je Finska dom prvog divovskog virusa. Ovo otkriće naglašava da su takvi veliki virusi češći u sjevernim regijama nego što se ranije smatralo. Virusi su zapravo veoma maleni. Čak i u usporedbi s najmanjim bakterijama, koje mogu imati promjer od oko 200 nanometara, virusi su doista sitni. Najmanji virusi obično mjere oko 20 nanometara. Ipak, postoje neki virusi koji se mogu pohvaliti impresivnim veličinama, usporedivim s bakterijama. Ovi divovski virusi zaražuju amebe – jednećelijske organizme – i druge mikroorganizme.

Otkrivanje Jyvaskylavirusa

U novom istraživanju, znanstvenici sa Sveučilišta u Jyväskylä identificirali su novi virus tijekom analize uzoraka iz okoliša pomiješanih s kulturom amebe pod nazivom Acanthamoeba castellanii. Ovaj specifični divovski virus, nazvan Jyvaskylavirus, ima promjer od 200 nanometara, što ga čini otprilike dvostruko većim od virusa influence ili koronavirusa.

Profesorica Lotta-Riina Sundberg sa Sveučilišta u Jyväskylä izjavila je: “Kroz međunarodnu suradnju, rasvijetlili smo genomske i strukturne karakteristike Jyvaskylavirusa, koji je povezan s Marseillevirusima izoliranim iz Francuske. Također su otkriveni i drugi novi divovski virusi u uzorcima iz okoliša.”

Gdje se nalaze divovski virusi?

Istraživanje pokazuje da su divovski virusi zapravo prisutniji u tlu i vodi nego što se ranije pretpostavljalo, čak i u sjevernim okruženjima poput finskih. Prvi divovski virus, nazvan Mimivirus (skraćeno od “virus koji oponaša mikrobe”), otkriven je 2003. unutar amebe u hladionici u Bradfordu, Engleska. Ovaj virus prvobitno je pogrešno identificiran kao bakterija jer se može vidjeti pod svjetlosnim mikroskopom, što je nemoguće za druge redovne viruse.

  • Osim Mimivirusa, nekoliko drugih divovskih virusa otkriveno je, većina u Europi ili Južnoj Americi.
  • Neki su uzorci pronađeni u ekstremnim okruženjima, poput sibirskog permafrosta, što je omogućeno porastom temperatura.
  • Ovi takozvani “zombijevi virusi” su benigni i preferiraju inficiranje ameba umjesto ljudi. No, ovo možda ne će trajati zauvijek.

Utjecaj klimatskih promjena

Znanstvenici upozoravaju da bi klimatske promjene mogle rezultirati oslobađanjem i “buđenjem” opasnijih virusa kako se led otapa. Divovski virusi također se razlikuju od običnih virusa zbog velikog broja potencijalnih gena koje sadrže. Na primjer, Pandoravirus, otkriven 2013. godine, ima oko 2,500 gena, dok jednostavni virus gripe ima samo 8!

Završne misli

Divovski virusi su zaista fascinantna bića, a budući da su relativno nedavno otkriveni, o njihovim životnim ciklusima i distribuciji još uvijek se mnogo toga ne zna. Profesorica Sundberg ističe važnost raziskivanja ovakvih virusa rekavši: “Otkriće Jyvaskylavirusa pomoći će u razumijevanju interakcija između mikroba i uloge virusa u regulaciji populacija svih živih organizama, kao i pružiti nove uvide u strukturu divovskih virusa.” Istraživanje je objavljeno u časopisu eLife.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Mračan razlog zašto jedenje svježe ananasa kod nekih ljudi izaziva krvarenje u ustima

Next Post

CD Projekt Red kaže da će Nintendo Switch 2 verzija Cyberpunk 2077 poboljšati probleme koji su bili prisutni na PS4 i Xbox One 2020. godine

Related Posts