Istraživanje misteriozne “morske sirene” iz Japana
Uznemirujuće otkriće dolazi iz znanstvenih krugova Kurashiki Sveučilišta za znanost i umjetnost, gdje su proveli istraživanje na staroj “mumiji sirene”. Ova neobična mumija, poznata kao Enjuin “mumija”, pronađena je u kutiji u hramu Enjuin u Asaguchiju, u prefekturi Okayama, Japan. Bilješka koja je bila ostavljena uz ovo tajanstveno biće tvrdila je da se radi o “sireni uhvaćenoj u mrežu s mora Tosa […] u doba Genbun [1736-1741. godine].” Iako to zasigurno nije bila sirena, mnogi su godinama spekulirali o njenoj pravoj prirodi.
Vjerovanje i znanstveno istraživanje
Prije nego što je mumija podvrgnuta znanstvenim ispitivanjima, glavni svećenik hrama izjavio je za japanske novine The Asahi Shimbun: “Obožavali smo ju, nadajući se da će barem malo pomoći u ublažavanju pandemije koronavirusa. Nadam se da će ovaj istraživački projekt ostaviti (znanstvene) zapise za buduće generacije.” Istraživačka ekipa provela je niz metoda, uključujući površinske observacije, rendgenske snimke, kompjutoriziranu tomografiju (CT), datiranje radiokarbonom i analizu DNK kako bi otkrili što se zapravo nalazi ispod.
Otkrivanje stvarne prirode “mumije sirene”
U svom konačnom izvještaju, istraživači su otkrili da je mumija – barem dijelom – životinjska. Donji dio sadrži “leđne, analne i zdjelične peraje, kosti peraja koje podržavaju peraje, i repnu skeletnu strukturu.” Koža ribe pufer bio je materijal korišten za prekrivanje ruku, ramena, vrata i obraza. Tim vjeruje da ljuske potječu iz kasnog 19. stoljeća. Što se tiče kose, otkriveno je da potječe od sisavca, dok su noktima korišteni životinjski keratini, što je potvrđeno analizom pod elektronskim mikroskopom.
Prije nego što se uzbudite i povikate “sirena potvrđena”, valja napomenuti da su gornji dijelovi tijela izrađeni od papira i tkanine, kao i od pamučne podloge i tvari slične gipsu. Ranije studije istraživale su slične bi strukture, uključujući jednu “sirenu” koja se ispostavila kao riba pričvršćena za torzo od drveta, s ljudskom kosom kao završnim dodirom.
Povijesne prevari i “sirene”
Jedna od najpoznatijih prevara vezanih uz sirene bila je “Fidžijska sirena”, koju je izložio američki šoumen, gradonačelnik i prevarant P. T. Barnum. U svojoj reklami za izložbu, Barnum je uključio tipične crteže sirena, prikazanih kao predivna stvorenja napola žene, napola ribe. No, ono što je dočekalo posjetitelje bila je gornja polovica majmuna, koja je bila spojena s donjom polovicom ribe. Ova “sirena” najvjerojatnije je stvorena od strane japanskog ribara kao šala. Ribar je tvrdio da je sirena napravila proroštvo da će neplodnost zahvatiti otok, a jedini lijek bio je imati sliku sirene, koju bi rado poklonio ljudima – naravno, uz malu naknadu.
Zaključak
Otkrivanje tajne Enjuin “mumije” pruža fascinantan uvid u stvarnost i fikciju koja okružuje mitove o morskim sirenama. Dok istraživanje donosi znanstvene spoznaje, također nas podsjeća na silu mašte i kulturološke prevarante koji su oblikovali naše razumijevanje ovih nevjerojatnih bića iz mitologije.
S obzirom na ovu priču, možemo se zapitati: koliko su još tajni skriveno u povijesti, čekajući da budu otkrivene?