Rijetka usklađenost daje NASA-i priliku da zaviri u Uran

Otkrivanje tajni atmosfere Urana kroz zatamnjenje zvijezde HIP 16271

Na dan 7. travnja 2025., zvijezda HIP 16271 je bila prikrivena planetom Uran. Iako ova zvijezda nije poznata, predstavlja važan trenutak za astronomiju. Smještena u sazviježđu Bika, HIP 16271 nije dovoljno svijetla da bi bila vidljiva golim okom, s udaljenošću od otprilike 400 svjetlosnih godina. Međutim, pružila je astronomima jedinstvenu priliku da detaljno istraže atmosferu Urana prvi put u posljednjih 30 godina.

Uran – planet leda s bogatom atmosferom

Uran je planet leda s gustim slojem atmosfere iznad vruće jezgre koja se sastoji od leda vode, amonijaka i metana. Do sada je ljudska civilizacija poslala samo jedan svemirski letjelicu prema ovom planetu – Voyager 2 1986. godine, koja je imala priliku u neposrednoj blizini proučiti Uran. Ovaj događaj zatamnjenja sjajnih zvijezda predstavlja izvrstan način za proučavanje atmosfere jer dok zvijezda nestaje iza planeta, svjetlost se filtrira kroz gornje slojeve Uranove atmosfere, otkrivajući nove informacije.

Jedinstveno iskustvo i međunarodna suradnja

„Kada je Uran počeo zatamniti zvijezdu, atmosfera planeta je prelamala svjetlost zvijezde, uzrokujući da zvijezda postepeno blijedi prije nego što bude potpuno zaklonjena. Na kraju zatamnjenja, dogodio se suprotan proces, stvarajući ono što nazivamo svjetlosnom krivuljom“, izjavio je William Saunders, glavni istraživač kampanje o zatamnjenju zvjezdica na Uranu 2025. godine. Ova velika kampanja okupila je 30 astronoma i 15 različitih opservatorija, od Colorada do Havaja, pa čak i dva u Meksiku. Prikupljeni podaci pružit će nove uvide u temperaturu i gustoću atmosfere, što će također biti korisno za pripremu buduće misije.

Važnost preciznosti u astronomiji

Moglo bi biti iznenađujuće, ali postoji velika nesigurnost u poziciji i orbiti Urana, čak veća od 160 kilometara. Iako je planet udaljen gotovo 3 milijarde kilometara od nas, ta razlika je značajna za detaljna astronomijska promatranja ili kada planiramo slati nove letjelice. „Da bismo pripremili ovo zatamnjenje i pomogli u preciziranju pozicije Urana, tim se surađivao s međunarodnim partnerima na zatamnjenju s mnogo slabijom zvijezdom koja se dogodila 12. studenog 2024. godine,“ objasnila je Emma Dahl s Caltecha.

Priprema za buduće misije

„Kao znanstvenici, najbolje rezultate postižemo kada surađujemo. Ovo je bio timski napor NASA-inih znanstvenika, akademskih istraživača i amaterskih astronoma“, dodala je Dahl. Atmosfere plinovitih i ledenih divova poput Jupitera, Saturna, Urana i Netpuna predstavljaju jedinstvene atmosferske laboratorije jer nemaju čvrste površine, što omogućava proučavanje formiranja oblaka, oluja i vjetrovitih obrazaca bez dodatnih varijabli koje površina može stvoriti.

Što donosi budućnost?

NASA planira promatrati nekoliko slabijih zatamnjenja u nadolazećim godinama, a posebno uzbudljivo bit će zatamnjenje u 2031. Pritom će astronauti imati priliku istražiti zvijezdu koja je čak i svjetlija od HIP 16271. Ova suradnja i nova saznanja o atmosferi Urana dodatno će poboljšati naše razumijevanje ovog fascinantnog planeta.

Zaključak

Otkrivanje tajni Urana kroz pomrčine zvijezda pruža nevjerojatna saznanja i otvara vrata budućim istraživanjima. Ova kampanja, koja je okupila astronome iz cijelog svijeta, pokazuje kolika je snaga suradnje u istraživanju svemira i našoj potrazi za razumijevanjem prirode atmosfera i planeta. Budućnost astronomije izgleda svijetlo, a s novim misijama koje planiramo, nadamo se da ćemo otkriti još više misterija našeg svemira.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nove bežične slušalice Bowers & Wilkins imaju ugrađeni pojačalo, redizajnirane drajvere i prostorni zvuk

Next Post

Adobe Max London 2025 uživo – sve nove značajke koje dolaze u Photoshop, Firefly, Premiere Pro i još mnogo toga

Related Posts