Je li u Africi doista otkriven kamen koji proizvodi električnu energiju?

Svijet viralnih videa: Nova mineralna senzacija ili samo trik?

U posljednje vrijeme, viralni videi koji su preplavili platforme poput Twittera, Facebooka, Instagrama i TikToka tvrde da prikazuju novi mineral koji navodno drži električni naboj. Korisnici su pokazivali kako trljaju ove minerale zajedno, stvarajući iskru, ili ih spajaju žicama, pri čemu se čini da napajaju LED svjetlo. Ove stjenovite formacije navodno su otkrivene u Demokratskoj Republici Kongo i privukle su značajnu pozornost jer bi takav mineral potencijalno mogao promijeniti način na koji koristimo baterije i skladištenje energije.

Što stručnjaci kažu?

Iako su videi privukli veliku pažnju, stručnjaci kažu da ono što se čini nevjerojatnim nije ništa više od iluzije. Prema trenutnim saznanjima, mineral koji proizvodi električnu energiju ne može postojati. Minerali unutar stjenovitih materijala nemaju potrebnu molekularnu strukturu za pohranu ili oslobađanje električnog naboja; mogu samo prenijeti energiju. Vjeruje se da to objašnjava situaciju u tim videozapisima: kadriranje je tako postavljeno da rubovi minerala nisu vidljivi, što sugerira da su žice zapravo spojene na mineral za koji stručnjaci misle da je pirit, a minerali provode struju između njih.

Enigma LED svjetla

Drugi video izaziva više misterije kada se LED svjetlo pali prilikom spajanja. Kada pažljivo pogledate LED kada nije povezan sa stijenkom, primijetit ćete da su neki od okvira i dalje osvijetljeni, što sugerira da struja dolazi iz drugog izvora, a ne iz minerala. Također je moguće da se negdje nalazi kondenzator koji pohranjuje malu količinu naboja, koji se aktivira kada su žice spojene i tako dovrše krug.

Reality check: Što nismo razumjeli?

Stručnjaci se slažu da ovo definitivno nije “vibranium” ili čudesni materijal koji nekako stvara struju iz ničega. “Do sada ne poznajemo nijedan mehanizam koji bi podržao takvu pojavu,” rekao je Yaoguo Li, profesor geofizike na Colorado School of Mines, u provjeri činjenica AP-a. Minerali nemaju kemijske karakteristike dovoljne za pohranu naboja poput baterija. Naime, baterije ne pohranjuju električnu energiju, već energiju u drugačijem obliku (najčešće kemijskom) koja se zatim pretvara u električnu energiju kemijskim reakcijama između anode, katode i elektrolita.

Zaključak

Kao što se često dogodi na internetu, ono što izgleda kao revolucionarni novi materijal može biti samo rezultat vještine kamere i video trikova. Izgleda da su viralni videozapisi maloprije postali još jedan primjer kako se informacija može oblikovati i pogrešno predstaviti. Zaista, ako bi takav “prirodni akumulator” postojao, mineral bi morao imati anodu i katodu koje bi mogle međusobno djelovati – što, nažalost, izgleda nije slučaj. Dok se internet nastavlja puniti sličnim senzacijama, uvijek je važno pregledati tvrdnje kritički i analizirati činjenice iza fenomena.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Shopify zapošljava ChatGPT kao vašeg osobnog kupca, prema novom izvješću

Next Post

6 načina za produženje trajnosti vašeg Dyson Airwrapa

Related Posts