Otkrivanje Usamljenog Crnog Rupa u Našoj Galaksiji
Pojava crnih rupa u svemiru fascinira astronome već desetljećima. Nova istraživanja sugeriraju da bi u našoj galaksiji moglo postojati nevjerojatnih 100 milijuna crnih rupa, većina s masom sličnom našemu Suncu. Iako su prisutne u našem svemiru, njihovo otkrivanje nije nimalo jednostavno.
Kako se otkrivaju crne rupe?
Crne rupe su poznate po tome što ne propuštaju svjetlost, što ih čini skoro nevidljivima. One se najčešće detektiraju dok “jedu”. Kada upijaju materijal iz okoline, emitiraju goleme količine svjetlosti. Također, njihovi gravitacijski učinci na obližnje zvijezde mogu ukazati na njihovu prisutnost. Ova kretanja često ukazuju na izuzetno guste objekte poput crnih rupa.
Hvalevrijedno je spomenuti da je do sada zabilježen samo jedan slučaj stvarno izolirane crne rupe koja nije imala prijateljsku zvijezdu koja bi otkrila njezinu prisutnost. Međutim, neki astronomi su smatrali da se radi o neutronskoj zvijezdi, a ne crnoj rupi.
Novi dokazi za usamljenog crnu rupu
Nova otkrića potvrđuju postojanje usamljenog crnog rupe udaljenog samo 5,000 svjetlosnih godina od nas. Ova crna rupa poznata je pod nazivom OGLE-2011-BLG-0462, a prvi put je zabilježena 2022. godine. Astronomi su koristili Hubbleov svemirski teleskop te zemaljske observatorije kako bi proučili zvijezdu smještenu u smjeru središta naše galaksije.
Prijavljeni kandidat za crnu rupu bio je ispred zvijezde, stvarajući pojačanje svjetlosti zbog zakrivljenosti prostor-vremena. Ovaj fenomen poznat je kao gravitacijsko lećenje, posebno mikrolećenje. Tim je proučavao zvijezdu dugi niz godina, pružajući dragocjene uvide u gusti objekt.
Dokumenti iz 2022. koristili su mjerenja zvijezda između 2011. i 2017. godine, a sada je tim uključio podatke iz 2021. i 2022., uz astrometrijska mjerenja s misije Gaia. Refinirali su procjenu mase crne rupe, isključivši mogućnost da se radi o neutronskoj zvijezdi. Sada se vjeruje da masa iznosi 7.15 puta veću od mase Sunca, uz toleranciju od 0.83 mase Sunca.
Brzina i budućnost usamnjenog crnog rupa
Kako tim ističe, objekt se ne samo da se kreće, već se i ubrzava kroz galaksiju. Putuje brzinom od otprilike 51 kilometar u sekundi u odnosu na zvijezde u blizini. Ovo samotno putovanje mogle bi izazvati njegove formacijske okolnosti; eksplozija supernove koja ga je stvorila vjerojatno mu je dala snažan zamah, bacajući ga kroz galaksiju.
Usamljene crne rupe nisu detektabilne putem X-zraka, vidljive svjetlosti ili radio valova, budući da ne emitiraju svjetlost ili elektromagnetsku radijaciju. No, postoji mogućnost da bi ova crna rupa mogla ‘probuditi’ svoj potencijal i početi emitirati X-zrake i radio valove u budućnosti, što bi moglo omogućiti njezino ponovno otkrivanje.
Buduće opservatorije poput Vera C. Rubin Observatorija i Nancy Grace Roman Svemirskog teleskopa očekuje se da će zabilježiti brojne mikrolećenjske događaje, a neki od njih mogli bi uključivati druge usamljene crne rupe.
Zaključak
Novonastali dokazi o usamljenoj crnoj rupi OGLE-2011-BLG-0462 značajan su korak u astronomskim istraživanjima. Kako se tehnologija razvija, sasvim je moguće da ćemo otkriti još mnogo misterija koje svemir skriva. Astronomi nastavljaju raditi na razotkrivanju tajni galaksije, a nova otkrića će sigurno pridonijeti našem razumijevanju svemira.