Vivianit: Nekro Kristal kojeg nikada niste znali da postoji

Otkrivenje Neobičnih “Mrtvačkih” Kristala: Vivianite

Uvod u Svijet Necro Kristala

Obožavatelji fantastike često zamišljaju posebne kamenje ili kristale koji su se formirali na drevnim mrtvim tijelima i posjeduju mistične osobine. No, jeste li znali da u stvarnosti postoje pravi “mrtvački” kristali? Upoznajte vivianite, rijetki fosfatni mineral koji se formira na organskim materijalima, uključujući fosilizirane školjke, izmet životinja, pa čak i na raspadajućim tijelima.

Što je Vivianite?

Vivianite (Fe3(PO4)2−(H2O)8) poznata je po svojim prekrasnim, živim bojama. Ova kristalna struktura razvija se u naslagama bogatim željezom koje sadrže kosti, raspadnuto drvo i druge organske ostatke, osobito u glinovitim i pješčenjaka. Osim toga, vivianite se može naći u hidrotermalnim zamjenskim naslagama i u granitnim pegmatitima bogatim fosfatima.

Osobine i Proces Formacije

Kristal vivianite je iznimno krhak i svježe formiran obično je svijetle bijele ili prozirne boje. Njegova se boja mijenja kada je izložen svjetlosti, zbog procesa oksidacije koji ga potamnjuje do nijansi plave, tamnozelene, ljubičaste, pa čak do bogate ljubičasto-crne.

Kako se to događa? Ključni faktor je interakcija između željeza, vode i fosfata. Naša tijela sadrže mnogo fosfata, posebno u zubima i kostima, koji se oslobađaju u okolinu tijekom raspadanja. U rijetkim uvjetima kada okolina uključuje vodu i željezo, fosfat može reagirati i formirati mineral vivianite.

Primjeri Vivianite u Povijesti

Vivianite je najčešće zabilježena na tijelima koja su bila zakopana nekoliko stoljeća. Ipak, postoje stariji primjerci, poput onih pronađenih na mamutovim kljovama i kostima drugih životinja starima nekoliko tisuća godina. Nedavni nalazi uključuju:

  • U 1960-ima, arheolozi su otkrili tijela u jezeru Walchen u Njemačkoj, djelomično kosturizirana i prekrivena adipocerom – produktom raspadanja koji pretvara tjelesnu masnoću u supstancu nalik sapunu. Na jednom od tijela bila je pričvršćena željezna ploča koja je omogućila formiranje vivianita.
  • U 1998. godini, istraživači su pronašli vivianite na ostacima američkog vojnika nestalog u Vijetnamu, što sugerira da je tijelo bilo zakopano u vlažnom tlu pored dijelova aviona.
  • Vivianite je također pronađena na tijelu “Ötzija”, 5,300 godina stare ledenjačke mumije, otkrivene 1991. godine u Tirolean Ötztal Alpama. Smatra se da je kristal nastao na mjestima gdje je tijelo bilo u kontaktu s kamenjem bogatim željezom.
  • U 1996. godini, još jedan adipocerni primjerak s vivianitom otkriven je u uvali jezera Brienz u Švicarskoj, za koji se vjeruje da pripada muškarcu koji je tamo umro u 1700-ima.

Povijest Imena Vivianite

Vivianite je nazvana 1817. godine po Johnu Henryju Vivianu, engleskom mineralogu koji je prvi otkrio ovaj mineral u Cornwallu, Engleska.

Zaključak

Vivianite predstavlja fascinantnu poveznicu između prirode i povijesti, prikazujući kako organika i minerali zajedno stvaraju nevjerojatne fenomene. Ovi “mrtvački” kristali nisu samo znanstvene zanimljivosti, već i simboli prošlih života. Ako ste ikada razmišljali o mističnim svojstvima kristala, vivianite je savršen primjer stvarnosti koja nadmašuje fikciju. U budućnosti, otkrića poput ovih mogu nas podsjetiti na skrivena blaga u našem svijetu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nap finally imamo znanstvenu definiciju za to jeste li “uzgajivač” ili “pokazivač”

Next Post

Objavljen je prvi novi tip kvantne isprepletenosti u 20 godina

Related Posts