Olo: Nova Boja koja Pomjera Granice Percepcije
Znanstvenici su predstavili “novu boju” pod nazivom olo, koja navodno omogućava ljudima da dožive vizualno iskustvo koje nema ekvivalent u našem svakodnevnom vidu. Ovu boju opisuju kao izrazito zasićenu zeleno-plavu, a dobijena je novom tehnikom koja stimulira fotoreceptore u oku na neuobičajen način. “Ovu novu boju nazivamo ‘olo’,” pišu autori studije.
Što je Uistinu “Nova Boja”?
Postavlja se pitanje može li se ovo doista smatrati “novom bojom” kao što istraživači hrabro tvrde. Boja se definira kroz tri komponente: nijansu, zasićenost (ili kromatsku vrijednost) i svjetlinu. Prema studiji, olo se pojavljuje s jedinstveno jakom zasićenošću, dok se njezina nijansa čvrsto drži u području plavozelene.
Nešto više o ovoj pojavi ljudi koji su vidjeli olo kažu da nudi vizualno iskustvo koje je suptilno nepoznato. „Ispitanici izvještavaju da se olo u našem prototipu pojavljuje plavozelene boje bez presedana, kada se promatra u odnosu na neutralno sivu pozadinu. Osobe smatraju da moraju desaturirati olo dodavanjem bijele svjetlosti kako bi postigle usklađenost boja s najbližom monochromatskom svjetlošću, koja leži na granici spektra, što predstavlja nedvojbeni dokaz da olo leži izvan spektra,” dodaju.
Zasićenost Boje Olo
- Imena boja predložena za olo uključuju ‘tirkiznu’, ‘zelenu’, ‘plavozelenu’ i ‘zelenu sa malo plave.’
- Ispitanici dosljedno ocjenjuju zasićenost olo kao 4 od 4, u usporedbi s prosječnom ocjenom od 2.9 za gotovo monochromatske boje slične nijanse.
Kako Funkcionira Percepcija Boje?
Boja je percepcija koju doživljavamo kada određeni valovi elektromagnetskog zračenja stimuliraju stožerne stanice u našoj mrežnici, šaljući signale našem mozgu. Na stražnjoj strani naše oka imamo tri vrste stožernih fotoreceptora: kratkovalni (S), srednjekratkovalni (M) i dugovalni (L), svaki s preklapanjem spektralnih osjetljivosti. Zbog ovog preklapanja, bilo koja svjetlosna valna duljina istovremeno stimulira najmanje dvije vrste stožera, što ograničava raspon i zasićenost boja koje možemo primijetiti.
Revolucija u Tehnologiji Boja
U novoj studiji, znanstvenici s Univerziteta California, Berkeley, razvili su način izravne stimulacije jednog stožera uz pomoć usmjerenog laserskog svjetla, nazvanog Oz. Korištenjem ovog sustava na pet ljudskih subjekata, laserski sustav bio je u mogućnosti isključivo aktivirati M stožerne stanice, što je rezultiralo doživljajem boje koja se opisuje kao “blues-green s neviđenom zasićenošću”. Ova tehnika im omogućuje i stvaranje slika i vizuala.
Tradicionalne tehnologije boje – poput računalnog ekrana koji gledate – oslanjaju se na metodu nazvanu spektralna metamerizam. Ova metoda kombinira različite valne duljine svjetlosti kako bi oponašala način na koji naše oči percipiraju određene boje. Ova strategija postoji barem od 1861. godine, kada je James Clerk Maxwell oduševio publiku u Kraljevskoj instituciji slojevima crvenih, zelenih i plavih slika za stvaranje punih boja.
Temeljna Novost Oz Metode
Metoda Oz koristi različiti pristup; umjesto podešavanja spektra svjetlosti, ona kontrolira prostornu distribuciju svjetlosti na mrežnici, koncept poznat kao prostorna metamerizam. To omogućava stvaranje širokog raspona boja koristeći jednu monochromatsku svjetlost, bez potrebe za tri osnovne boje svjetlosti.
Stručnjaci komentiraju da, iako ova istraživačka studija donosi neka obećavajuća inovativna rješenja, neki aspekti stimulacije pojedinog stožera nisu potpuno novi. “Kada se stimulira samo M stožer, promatrači izvještavaju da vide neobično zasićenu plavozelenu boju. Uobičajeno, fokusirajući se na točkasti izvor na mrežnici, kao što je zvijezda, uzbuđuje se nekoliko stožera zbog optičkih ograničenja. Da bi se to prevladalo, koristi se adaptivna optika, metoda koju astronomi koriste za promatranje zvijezda,” izjavio je Dr. Misha Corobyew, viši predavač optometrije i znanosti o viđenju na Sveučilištu u Aucklandu, koji nije bio uključen u novu studiju.
Završne Misli
Istraživanje je objavljeno u časopisu Science Advances i otvara vrata novom razumu o boji i percepciji. Olo ne samo da izaziva naše preconceptions o bojama, već nas također potiče na razmišljanje o onome što još nije otkriveno u spektru boja koje možemo vidjeti.