Godine 1982. na američki vulkan su bačeni gophersi i nevjerojatne stvari su se dogodile u ekosustavu

Kako su gopheri pomogli oporavku après erupcije Mount St Helens

Uvod

Erupcija Mount St Helens 1980. godine ostavila je za sobom devastiran krajolik prepun lave, pepela i krhotina. Mnoge su se znanstvene zajednice pitale koliko će dugo toj zemlji biti potrebno da se oporavi. Međutim, jedan tim znanstvenika došao je na zanimljivu ideju koja bi mogla ubrzati proces oporavka: slati nekoliko gophera na jednodnevni izlet u to područje.

Izazovi obnove biljnog svijeta

Ponovno uspostavljanje biljnog života oko Mount St Helens bilo je težak zadatak. Površinski slojevi tla uništeni su erupcijom i lavama, dok su ispod njih ipak mogli postojati bogati mikroorganizmi, uključujući bakterije i gljive. “Mikroorganizmi u tlu reguliraju ciklus hranjivih tvari i međusobno djeluju s mnogim drugim organizmima, te mogu podržati sukcesijske putanje i funkcije ekosustava, čak i u teškim uvjetima”, izjavio je tim istraživača. “Osim nekoliko korova, većina biljaka nema dovoljno učinkovitih korijena kako bi sama prikupljala sve potrebne hranjive tvari i vodu,” naglasio je Michael Allen, mikrobiolog na Sveučilištu Kalifornija Riverside.

Gopheri — neobični junaci obnove

Nakon erupcije, istraživači su vjerovali da bi gopheri mogli biti ključni za povratak života u ovo područje. “Iako ih često smatraju štetočinama, smatrali smo da će pomicanjem starog tla na površinu doprinijeti oporavku,” dodao je Allen.

Dva godine nakon erupcije, lokalni gopheri su poslani u područje, u eksperiment koji je i za njih bio pomalo zbunjujuć. Proveli su dan kopajući po pumici, a iako su bili samo jedan dan u tom području, njihov učinak bio je zapanjujuć. Šest godina kasnije, na mjestu njihovog rada raslo je više od 40,000 biljaka, dok je okolna zemlja, većinom, ostala zakržljala.

Legacy gophera: dugoročne koristi

Kad su istraživači proučili područje više od 40 godina kasnije, otkrili su značajan nasljedni učinak njihovih napora. “Parcele sa povijesnom aktivnošću gophera imale su raznovrsnije zajednice bakterija i gljiva nego obližnje šume,” objasnio je tim. “Također smo našli raznolike gljivične zajednice u ovim dugoročnim parcelama nego u šumama koje su prethodno bile sjećene.”

Emma Aronson, mikrobiolog sa UCR-a i koautor istraživanja, dodala je da su se drveća brzo oporavila zahvaljujući mikoriznim gljivama, koje su preuzimale hranjive tvari iz otpada s iglica. “Drveće se gotovo odmah vratilo na nekim mjestima. Nije sve umrlo poput onoga što su svi mislili,” rekla je.

Zaključak

Studija objavljena u časopisu *Frontiers in Microbiomes* pokazuje koliko su gopheri i gljive zajednički doprinijeli oporavku ekosustava nakon katastrofalne erupcije. Ova nevjerojatna priča učvršćuje važnost mikroorganizama u prirodnim procesima oporavka, ističući kako čak i najmanji organizmi mogu imati velik utjecaj na naš planet. Dok gopheri zaslužuju pohvale za svoj neobični doprinos, pravi junaci su, bez sumnje, gljive.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

iPhone 16 Pro Max mi je pomogao da vidim – uz malo pomoći Samsung Galaxy S25 Ultra

Next Post

Koja je svrha umnjaka?

Related Posts