Zašto je Francuski Republikanac Kalendara Pao?
Današnji gregorijanski kalendar, koji koristimo već 365 dana u godini, nije baš remek-delo logike. Mjeseci imaju 30 ili 31 dan, a veljača se ponaša na svoj način. Svake četiri godine dodajemo ekstra dan kako bismo nadoknadili činjenicu da solarna godina nije baš 365 dana (točnije, oko 365.2422). Cijeli sustav je malo kaotičan. Zato su francuski revolucionari krajem 18. stoljeća odbacili stari kršćanski kalendar i osmislili radikalno novi sustav: jedan koji je bio čist, logičan i sekularan. No, nije to dobro prošlo.
Francuski Republikanac Kalendar: Inovacije i Neuspjesi
Francuski republikanac kalendar, poznat po svojim inovacijama, imao je 12 mjeseci, svaki sa 30 dana, podijeljen u tri desetodnevna ciklusa pod nazivom décades, koji su slični tjednima. Deset dana su dobila nazive: primidi, duodi, rdidi, quartidi, quintidi, sextidi, septidi, octidi, nonidi i décadi. Mjeseci su zadržali imena prema prirodnim pojavama vezanim uz godišnje doba:
- Vendémiaire (“berba”, od 22. rujna do 21. listopada)
- Brumaire (“magla”, od 22. listopada do 20. studenog)
- Frimaire (“mraz”, od 21. studenog do 20. prosinca)
- Nivôse (“snijeg”, od 21. prosinca do 19. siječnja)
- Pluviôse (“kiša”, od 20. siječnja do 18. veljače)
- Ventôse (“vjetar”, od 19. veljače do 20. ožujka)
- Germinal (“vrijeme sjemenja”, od 21. ožujka do 19. travnja)
- Floréal (“cvijet”, od 20. travnja do 19. svibnja)
- Prairial (“livada”, od 20. svibnja do 18. lipnja)
- Messidor (“žetva”, od 19. lipnja do 18. srpnja)
- Thermidor (“vrućina”, od 19. srpnja do 17. kolovoza)
- Fructidor (“voće”, od 18. kolovoza do 16. rujna)
Ovaj kalendar predstavljao je jasan raskid s gregorijanskom tradicijom naziva, gdje svaki dan i mjesec često imaju veze s određenim nebeskim tijelima ili bogovima, reflektirajući kršćanske i drevne tradicije. Novi kalendar je odražavao želju revolucionara da stvore društveni sustav oslobođen religije i starih tradicija, koji slavi razum i znanost.
Napoleon i Kraj Francuskog Republikanac Kalendara
Na dan 21. rujna 1792. godine, poznatom i kao Godina I, monarhija je ukinuta, a proglašena je Prva francuska republika. Sljedeće godine, dok su glave monarhije i klera doslovno padale, Nacionalna konvencija je objavila da zemlja službeno prelazi na Francuski republikanac kalendar. Kako ste vjerojatno već pretpostavili, ovaj kalendar nije postigao dugotrajan uspjeh. Pod Napoleonom, postupno je zanemaren i službeno zamijenjen gregorijanskim kalendarom 1. siječnja 1806.
Jedan od najvećih problema bio je usklađivanje s drugim zemljama koje su još koristile gregorijanski kalendar. Organizirati sastanak za subotu, 21. veljače 1795., nije bilo lako kada je vaš francuski kolega govorio o Godini III 3 Pluviôse. Nadalje, kalendar se nije uspio uvriježiti među stanovništvom. Dok je bilo lako uvjeriti ideološki opterećene radikale u Parizu, mnogi ljudi u široj Francuskoj zadržali su svoja religijska uvjerenja i tradicije, unatoč revolucionarnoj groznici tog vremena.
Društvene Navike i Tradicije
Kako je istaknuo Eviatar Zerubavel, profesor sociologije na Rutgersu, “reformatori su sigurno podcijenili dubinu religioznih osjećaja koji su još uvijek bili ukorijenjeni među Francuzima, od kojih je mnogima bilo nemoguće otkinuti se od tradicije koja je tisućljećima bila shvaćena kao sveta”. Neuspjeh Francuskog republikanac kalendara također pokazuje koliko je teško promijeniti navike duboko ukorijenjene u kulturi. Na kraju krajeva, engleski nazivi dana u tjednu još uvijek imaju bliske veze s predkršćanskom nordijskom mitologijom, poput srijede (Wodenov dan), četvrtka (Thorov dan) i petka (Friggov dan).
Zaključak
Revolucije mogu svrgnuti kraljeve, pljačkati crkve i proglasiti novu Godinu I, ali tradicija, ritual i kolektivne navike često su jače od suhe logike. Povijest nam pokazuje da promjene nisu uvijek uspješne, posebno kada su u pitanju duboko ukorijenjene tradicije. Francuski republikanac kalendar, koliko god inovativan bio, na kraju je postao još jedan primjer povijesnog eksperimenta koji nije preživio test vremena.