Biste li jeli nugget od piletine uzgojen u laboratoriju koji je napravio robotski bioreaktor?

Revolucija u Proizvodnji Mesa: Kamen temeljac za Održiv i Etčan Odabir

Inovacija u Laboratoriju

Znanstvenici su stvorili komadiće mesa veličine nugget-a u bioreaktoru koji može oponašati krvne žile, omogućujući isporuku nutrijenata i kisika umjetnom tkivu. Ova inovacija može podići koncept “prerađenih namirnica” na potpuno novu razinu, a istraživači sugeriraju da njihova tehnologija nudi “održivu, etičku alternativu konvencionalnom mesu.”

Izazovi U Proizvodnji Umjetnog Mesa

Proizvodnja realističnih tkiva u laboratoriju nije jednostavna. Ključni izazov je osigurati da sve stanice dobivaju dovoljno nutrijenata i kisika. Iako postoje načini za prevladavanje ovih prepreka, većina trenutnih metoda ne može to dostaviti ravnomjerno na velikoj razini.

Rešenje iz Tokija

Istraživači sa Sveučilišta u Tokiju razvili su novi alat pod nazivom perfuzibilni šuplji vlaknasti bioreaktor. Ovaj sustav koristi male, cjevaste vlakne koje djeluju kao umjetne krvne žile, distribuirajući nutrijente i kisik kroz cijelo tkivo. Ove vlakne ne samo da održavaju stanice na životu, već također pomažu u usmjeravanju rasta stanica u pravom smjeru, zahvaljujući “mikroskopskim sidrima” koja sve drže na mjestu.

Proizvodnja Jačih Mjesečnih Struktura

Kada se ova tehnika koristi za uzgoj pilećeg mesa u laboratoriju, dovela je do jačih mišićnih struktura i, izgleda, poboljšala teksturu i okus, što je čini idealnom za realistične kultivirane mesne proizvode. Da bi se ubrzao proces i omogućila njegova skalabilnost, razvijen je robotski sustav koji pomaže u postavljanju mreža vlakana. Prema istraživačima, ovo bi moglo dovesti do potpune automatizacije ove metode u bliskoj budućnosti.

Izjava Istraživača

„Naša studija predstavlja skalabilnu, vrhunsku strategiju za proizvodnju cijelih komada kultiviranog mesa koristeći perfuzibilni šuplji vlaknasti bioreaktor. Ovaj sustav omogućava distribuciju stanica, poravnavanje, kontraktilnost i poboljšane prehrambene osobine“, izjavio je Shoji Takeuchi, viši autor sa Sveučilišta u Tokiju. “Kultivirano meso nudi održivu, etičku alternativu konvencionalnom mesu. Ipak, repliciranje teksture i okusa cijelih komada mesa ostaje izazov. Naša tehnologija omogućuje proizvodnju strukturiranog mesa s poboljšanom teksturom i okusom, što bi moglo ubrzati njegovu komercijalnu isplativost,” dodao je Takeuchi.

Izazovi Pred Potrošačima

Unatoč ovim značajnim dostignućima, može biti izazovno pridobiti povjerenje potrošača. Anketom iz 2024. godine utvrđeno je da 33 posto ljudi u SAD-u nije spremno niti probati kultivirano pileće meso, što sugerira da mnogi potrošači imaju snažan nepovjerenje prema nepoznatom kada je riječ o hrani. Osim okusa i osjećaja nelagode, postoje i ekološke zabrinutosti oko mesa uzgojenog u laboratoriju. Neka istraživanja sugeriraju da bi velika proizvodnja kultiviranog mesa mogla osloboditi između četiri i 25 puta više stakleničkih plinova nego globalna industrija govedine.

Mogućnosti i Budućnost Tehnologije

Bez obzira na izazove, pileći trakice uzgojene u laboratoriju samo su jedna moguća primjena ove nove tehnologije. Teoretski, sustav bi se mogao koristiti za znanstvene primjene poput 3D ispisanih organa i meke robotike. Nova studija objavljena je u časopisu Trends in Biotechnology.

Zaključak

Kroz inovacije poput perfuzibilnog šupljeg vlaknatog bioreaktora, znanost nastoji promijeniti način na koji razmišljamo o mesu i hrani. Iako postoje prepreke i skepticizam potrošača, budućnost kultiviranog mesa može ponuditi održivije i etičke alternative koje su u skladu s potrebama modernog društva.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ova neovisna laboratorijska ispitivanja potvrđuju da Saily korisnici štede gotovo 30% mobilnih podataka dok putuju

Next Post

Mario Kart Worldov način slobodnog kretanja neće biti prazni otvoreni svijet, imat će izazove i kolekcionarske predmete.

Related Posts