Nvidia suočava se s ogromnim teretom od 5,5 milijardi dolara zbog novih izvoznih restrikcija
Nvidia, poznati proizvođač čipova, suočava se s izazovima zbog novih izvoznih restrikcija koje je uvela vlada Sjedinjenih Američkih Država. Ove mjere utjecale su na H20 AI čipove koji su namijenjeni Kini i drugim destinacijama, a rezultirale su značajnim padom vrijednosti dionica tvrtke.
Nova pravila s posljedicama
Počevši od 9. travnja, američka vlada uvela je obvezu dobivanja licence za izvoz H20 čipova u određene zemlje, a nema postavljenog roka kada će te mjere prestati. Ove promjene predstavljaju skupi udarac za kompaniju. Države koje su pogođene ovom odredbom uključuju Kinu (uključujući Hong Kong i Makau) te D5 zemlje – Veliku Britaniju, Južnu Koreju, Estoniju, Novi Zeland i Izrael.
Nvidia je, u svojoj prijavi SEC-u, izjavila da se očekuje da će rezultati prvog kvartala uključivati do otprilike 5,5 milijardi dolara troškova povezanih s H20 proizvodima za zalihe, obveze kupnje i povezane rezerve.
Utjecaj na tržište
Vlada je naložila ovu licencu kako bi se “adresirao rizik da bi dotični proizvodi mogli biti korišteni ili preusmjereni na superkompjutere u Kini” – što je činjenica koja dodatno komplicira tržište s obzirom na to da je Kina četvrto najveće tržište za Nvidiju prema prodaji, odmah nakon Sjedinjenih Država, Singapura i Tajvana.
H20 čipovi su manje napredne verzije Nvidia H100/H200 čipova, koristeći 2022 Hopper arhitekturu, osmišljeni posebno za usklađivanje s sada nevažećim izvozima prema kineskom tržištu. Međutim, kompanija sada mijenja fokus na novu generaciju Blackwell čipova za druge regije.
Sukob oko trgovine i pad dionica
Vodeći ljudi Nvidije izjavili su o posljedicama ovog trajnog trgovinskog rata. “Iako su prikriveni kao mjera protiv Kine, ova pravila ne bi učinila ništa za jačanje sigurnosti SAD-a”, izjavio je potpredsjednik za vladine poslove Ned Finkle tijekom posljednjih dana Bidenove administracije, prije nego što su Trumpove tarife stupile na snagu.
Trenutna vrijednost dionica Nvidije iznosi 112,20 dolara, što predstavlja pad s jednogodišnjeg vrhunca od 153,13 dolara. Nakon što je nekoliko puta bila najvrednija kompanija na svijetu, trenutna tržišna kapitalizacija Nvidije od 2,737 trilijuna dolara dovodi je na treće mjesto, iza Microsofta, dok je Apple na prvom mjestu kao jedina kompanija sa tržišnom kapitalizacijom od 3 trilijuna dolara.
Zaključak
Nvidia se suočava s velikim izazovima uslijed promjena u američkoj trgovinskoj politici. Uz pad dionica i značajne financijske gubitke, budućnost kompanije ovisit će o dalje razvoju tržišnih strategija i prilagodbi novim uvjetima. Njihova sposobnost da se brzo prilagode ovim promjenama bit će ključna za održavanje tržišne pozicije i konkurentnosti na globalnom tržištu.