Pronašli smo nedostajući dio obične tvari u naduvenim galaksijama

Otkrivanje Nedostajuće Materije: Nova Svjetla u Kozmologiji

Kozmologija u današnje vrijeme fokusirana je na istraživanje misterioznih sastojaka svemira, kao što su tamna energija, tamna materija i “nedostajuća materija”. Svijet znanosti sada ima novu suradnju koja tvrdi da je pronašla posljednju od ovih nedostajućih komponenti. Iako izazov u pronalaženju nedostajuće materije nije privukao toliku pažnju ili resurse kao prva dva, ona bi trebala biti lakša za otkriti. Ukoliko se rezultati ovog istraživanja, koji još uvijek prolazi kroz proces recenzije, pokažu točnima, to bi moglo donijeti važno olakšanje.

Što je Nedostajuća Materija?

Nedostajuća materija razlikuje se od tamne materije po tome što se sastoji od istih čestica kao i materija koja nas okružuje. Smatra se da je većinom hidrogen, što potvrđuje da su dva od tri atoma u vodi u našim tijelima. Međutim, kada promatramo našu blisku okolinu u svemiru, izgleda da imamo manje ove obične materije nego u udaljenijim dijelovima svemira. To sugerira da je negdje unutar posljednjih 14 milijardi godina, oko pola obične materije koja je nastala u Velikom prasku postala teško dostupna za otkrivanje.

Misterij U Skrivenoj Materiji

Moguće je zamisliti razne neobične scenarije gdje je nedostajuća materija “prožvakana” ili transformirana u nešto drugo, no, fizičari još uvijek nisu došli do takvih očajnih teorija. Umjesto toga, postoji sumnja da se ova materija skriva na mjestima koja je teško primijetiti. Do sada je najpopularnije objašnjenje za nedostajuću materiju da ona može biti prisutna u ogromnim oblacima ioniziranog plina niske gustoće. Ionizirani hidrogen je izuzetno teško detektirati, osobito kada je gustoća niska.

Nova Mjerenja i Otkrića

Novo istraživanje, koje su vodili 75 znanstvenika, pruža podršku ovoj teoriji. Otkriveni su oblaci plina čak pet puta dalje od galaktičkih središta nego što se ranije pretpostavljalo. Tako velika udaljenost znači da bi volumen plina mogao biti 125 puta veći, što znači da čak i niska gustoća može sadržavati značajnu količinu mase. Dr. Boryana Hadzhiyska sa Sveučilišta UC Berkeley izjavila je: “Mislimo da, kada se udaljimo od galaksije, pronalazimo sav nedostajući plin.”

Međutim, važno je naglasiti da pronalaženje dijela nedostajuće materije ne znači da su pronašli sve. “Kako bismo bili precizniji, moramo izvršiti detaljnu analizu putem simulacija, što još nismo učinili”, dodala je Hadzhiyska. Ipak, Dr. Simone Ferraro ističe: “Mjerenja su sigurno dosljedna s otkrivanjem cjelokupnog plina.”

Veza s Supermasivnim Crnim Rupama

Osim što su možda riješili tajnu, rezultati istraživanja također otkrivaju više o aktivnostima supermasivnih crnih rupa (SMBH) u središtima galaksija, što implicira da su one aktivnije nego što se prethodno mislilo. Smatra se da se ionizirani plin širi na velike udaljenosti kao posljedica izbacivanja od strane galaksijskog SMBH-a.

Na kraju, istraživači su koristili inovativne metode kako bi prikupili podatke. Stvarali su složene slike oko 7 milijuna crvenih galaksija unutar 8 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje i tražili kozmičku mikrovalnu pozadinsku radijaciju. Ovaj pristup omogućuje im otkrivanje prisutnosti plina bez obzira na njegovu temperaturu.

Završne Misli

Rješavanje distribucije nedostajuće materije moglo bi biti ključni korak prema pronalaženju tamne materije, čija gravitacija bi trebala utjecati na način na koji se plin raspršuje. Međutim, trenutačni nalazi tima sugeriraju da plin gotovo sigurno prelazi granice gdje se mogu opažati učinci tamne materije. Ova istraživanja su poslana u časopis Physical Review Letters i dostupna su na ArXiv.org dok prolaze kroz proces recenzije.

Istraživači nastavljaju raditi na ovom intrigantnom problemu kozmičkog opsega, a njihovi rezultati mogla bi otvoriti nove putove za razumijevanje našeg svemira.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Googleov novi AI model možda će nas jednog dana pomoći da razgovaramo s dupinima

Next Post

Ratovi zvijezda: Tvrtka nula, nova igra za jednog igrača na poteze od Bit Reactora i Respawna, bit će otkrivena ovaj tjedan

Related Posts